Dzięgieć zabezpiecza drewno nawet na ponad 100 lat. Galeria.

dzięgieć smoła drzewna ochrona drewna konserwacjaDzięgieć zabezpiecza drewno nawet na ponad 100 lat. Galeria.

Zdejmując kolejne powłoki farb lnianych z ponad stu letnich desek szalunkowych, które zdobiły budynek “Gurewicza” dotarliśmy do surowego drewna. Ale czy to drewno było takie surowe? Otóż okazało się, że wcale nie. Miejsca po usunięciu farby widać było wyraźnie dzięgięć (smoła drzewna), a miejscami drewno w które został on wchłonięty głębiej. Natomiast brązowy, a nawet miejscami prawie brunatny kolor tylnej części deski świadczy, że deski te były “smołowane” ze wszystkich stron. To wyraźnie tłumaczy ich stan w jakim przetrwały do dziś.
To umocniło nas w przekonaniu, że produkty firmy Kelmolis zapewnią skuteczną ochronę drewna na naprawdę długie lata.
Dzięgieć czyli smoła drzewna to “produkt o gęstej, smolistej konsystencji powstający w wyniku suchej destylacji drewna bądź kory różnych gatunków drzew i krzewów[1]. Wśród sklasyfikowanych rodzajów (według różnych źródeł) wyróżnia się dziegcie gatunkowe[2]: sosnowy (Pix liquida Pini)[3][4], bukowy (Pix Fagi)[5], brzozowy(Pix Betulae)[6] , jałowcowy (Pix Juniperi)[7] oraz dziegieć mieszany (Pix liquida)[8] i jego zagęszczona odmiana dziegieć okrętowy (Pix navalis). Rzadziej uzyskiwane w praktyce są dziegcie gatunkowe: modrzewiowy (Pix Laricis), jodłowy (Pix Abietis), dziegieć świerkowy (Pix Picea), wierzbowy (Pix Salicis)oraz torfowy (Pix Cespesis).[9] Niekiedy jako “dziegieć mineralny” określa się smołę pogazową używaną w lecznictwie jako produkt standaryzowany pod nazwą Prodermina. W literaturze opisywany jest także dziegieć węgla brunatnego.[10]” (źródło – wikipedia)

Produkt EkoTep firmy kelmolis jest sporządzony według receptur z XV – XVI wieku. Jest to mieszanka dzięgciu czyli smoły drzewnej lub mieszanek smół drzewnych ( w ten sposób tworzy się kolorystykę produktów), oleju lnianego i terpentyny balsamicznej. Zawiera on także kalafonię czyli żywice drzewne w celu podniesienia odporności na ścieralność.
W różnych produktach firmy Kelmolis dzięgieć wystęuje w różnych proporcjach w stosunku do pozostały składników. Na przykład w produktach Linotep czy EkoMass jest go mniej niż w EkoTep-ie co pozwala na tworzenie praktycznie nie ograniczonej palety kolorów. Natomiast kolorystyka produktu EkoTep jest uzyskiwania poprzez mieszanie smół drzewnych z różnych destylacji. Począwszy od bezbarwnej poprzez złocienie i brązy aż po prawie czarną.
W związku z tym EkoTep nie tylo chroni drewno ale także pozwała nadawać mu naturalną barwę. Wybarwianie drewna EkoTepem zależy od bardzo wielu czynników. Taki jak np. sposób obróbki drewna (gradacja papieru ściernego, struganie, itp), wilgotność drewn, a także czas od nałożenia produktu EkoTep na drewno do czasu zebrania jego nadmiaru.
Wracamy jednak do właściwości, które pozwalają przetrwać ponad wiek deskom, belkom podwalinowym czy też drewnu konstrukcyjnemu. Dzięgieć stanowi w durzej mierze naturalną ochronę przed owadami żerującymi w drewnie, przeciw pleśniom i grzybom oraz przed wilgocią. Praparaty na bazie smół drzerwnych czy też smoły w czystej postaci (różne sposoby aplikacji) wnikają dość głęboko w strukurę uszlachetniając je i wzmacniajac. Drewno jest odporne na ciężkie warunku, wilgoć przez co jednocześnie tworzy środowisko nie sprzyjające rozwojowi pleśni i grzybów a także dla owadów.
W dawnych czasach smoła byla nakładana najczęściej na gorąco. Dzięki czemu uzyskiwana była dość płynna konsystencja. Produkty Kelmolis są już dzięi olejowi lniane i terpentynie balsamicznej w postaci płynnej, łatwiej do nałożenia na drewno. Dzięki temu dzięgieć dostaje się jeszcze głębiej w strukturę drewna.
Producenci nowoczesnych chemicznych preparatów szczycą się gwarancjami na swoje produktu na 5 a nawet na 7 lat. Ale jak to się ma do ponad 100 lat ochrony drewna przez niegdyś stosowane naturalne preparaty pochodzenia roślinnego? …
Polska niestety jest terenem “zrzutu” tanich i mało skutecznych preapratów. Nawe firmy skandynawskie oferujące soje produkty w naszym kraju, dostarczają zupełnie co innego niż to czego użwają skandynawowie. Tam bowiem tradycja naturalnego zabezpieczania drewna (oleje lniane, farby lniane czy też smoły drzewne) trwa nieustannie. Produkty naturalne są zapewne dedykowane ludziom inteligentnym nie ulegającym wpływom reklam TV i prasowych. Dla ludzi, którzy są w stanie dotrzeć do źródeł historycznych i zweryfikować przesłania płynące z reklam i te o których mówią fakty historyczne. W poniższej galerii warto zwrócić uwagę nie tylko na dzięgieć w tym ponad stu letnim drewnie ale także na sposób izolacji termicznej stosowanej w drewnianych budynkach, czyli na igliwie. Zapewniało ono nie tylko ociepenie ale także możliwość oddychania drewnu od wnętrza.