Plac zabaw jak nowy – wolentariat w KPN. Naturalne produkty Kelmolis.

plac zabaw KPN odnlawianie zabawek - Ekotep _ PRG-30 produkty kelmolisPlac zabaw jak nowy – wolentariat w KPN. Naturalne produkty Kelmolis.
Dobiega końca odnawianie placu zabaw na polanie przy Dyrekcji Kampinoskiego Parku Naraodowego. Renowacją zajmują się wolentariusze, którzy pracują w wolnym czasie od zajęć zawodowych i codziennych. Po wielu testach przeprowadzonych z pracownikami Parku w tym przedsięwzięciu zostały zastosowane naturalne preparaty Klemolis.
Zabawki drewniane zostały oszlifowane ręcznie, a nastęnie umyte mydłem lnianym. Na szczęście pogoda dopisuje więc drewno szybko wyschło, a wolentariusze zabezpieczyli je najpierw impregnatem grzybobójczym i owadobójczym o działaniu ochronnym przed promieiowaniem UV i wilgocią. Następnym etapem prac było zabarwienie drewna i jeszcze lepsza jego ochrona. Do tego celu został użyty preparat Ekotep 120.  W związku z tym, że produkty Kelmolis są prepratami naturalnymi świetnie komponuje się to z lokalizacją placu zabaw na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego.
Ekotep jest produktem wykonanym na bazie receptur XV-XVII wiecznych. W jego skład wchodzi olej lniany, dzięgć (naturalna smoła drzewna) oraz terpentyna balsamiczna. Ta ostatnia jest również produktem naturalnym pozyskiwanym z żywicy drzewnej. Czyli generalnie oddajemy drewnu to co zostało mu w różny sposób odebrane. Numer oznacza kolor preparatu, a także niejako odnosi się do jego konsystencji. W produktach tych stosowane są smoły drzewne farmaceutyczne o wysokiej klasie czystości. Terpentyna balsamiczna pomaga stanowi rozpuszczalnik dla smół i jednocześnie pomaga całej mieszaninie głębiej spenetrować drewno.
Drewno zostało odnowione i odżywione. A dzięki właściwościom produktów firmy Kelmolis – Ekotep 120  otrzymało delikatne zabarwienie, a struktura drewna jest widoczna. Teraz nie ma wątpliwości, że plac zabaw jest wykonany z drewna, a nie z plastiku.  Produkty Kelmolis schną na tyle szybko, że zniecierpliwione dzieci mogły rozpocząć zabawę na nowych – starych zabawkach po niecałych dwóch godzinach. Oczywiście cały czas będą prowadzone oserwacje jak zachowują się preparaty Kelmolis. Nie tylko na tym placu zabaw ale także na zabezpieczonych dębowych ławkach w Alei III Tysiąclecia w Granicy.
Preparat Ekotep zostal także użyty testowo w innych miejscach Kampinoskiego Parku Naradowego. Są to miejsca narażone na dość ektremalne warunki. Zarówno pod względem mikroklimatu jak i ścieralności. O tym wszystkim będziemy informować Was na bieżąco. Przy okazji tych prac wykonaliśmy test mycia pod dużym ciśnieniem próbek drewna zabezpieczonych Ekotepem 120. Próbki te były wystawione na działanie wody pod dużym ciśnieniem. Kolor nie póścił dopóki strumień wody nie oderwał kawałków drewna.
Zachęcamy wszystkich do prac w ramach wolentariatu na rzecz Kampinoskiego Parku Narodowego – WOLENTARIAT I PRAKTYKI – KLIKNIJ TU.

Plac zabaw KPN - kelmolis ekotep PRG-30 001Plac zabaw KPN - kelmolis ekotep PRG-30 004 Plac zabaw KPN - kelmolis ekotep PRG-30 006Plac zabaw KPN - kelmolis ekotep PRG-30 005 Plac zabaw KPN - kelmolis ekotep PRG-30 002 Plac zabaw KPN - kelmolis ekotep PRG-30 003Plac zabaw KPN - kelmolis ekotep PRG-30 000 Plac zabaw KPN - kelmolis ekotep PRG-30 009 Plac zabaw KPN - kelmolis ekotep PRG-30 010 Plac zabaw KPN - kelmolis ekotep PRG-30 011 Plac zabaw KPN - kelmolis ekotep PRG-30 012