Tarnik i frez na szlifierkę kątową. Wiele zastosowań.

Tarnik i frezTarnik i frez na szlifierkę kątową. Wiele zastosowań.

Tarnik i frez. Z czym się Wam to kojarzy ? Moje skojarzenie było oczywiste. Pomyślałem o obróbce drewna. Dopiero później dowiedziałem się, że doskonale narzędzia te obrabiają również plastik, gumę, gazobeton, karton gips, a nawet miękkie metale.

Wiele cudów pojawia się na rynku. Niektóre z nich okazują się cudami tylko na filmikach promocyjnych. Niestety w realu cudem już nie są. Od jakiegoś czasu poszukiwałem narzędzi umożliwiających obróbkę drewna nieregularnego, a także do robienia mis, tacek itp.

Natknąłem się gdzieś przy okazji na takie właśnie narzędzie. Było to może tydzień po zakupie reklamowanego podobnego narzędzia na fb. Niestety okazało się ono strasznym nie wypałem. Co do wytrzymałości i jakości pracy nie wypowiem się ponieważ żadna nakrętka do szlifierki kątowej nie mieści się w otwór w tej tarczy. W związku z tym do tego narzędzia podszedłem z dystansem. Chciałem je jednak przetestować. Czegoś takiego właśnie potrzebowałem. Znalazłem je w sklepie stacjonarnym i dzięki temu miałem możliwość dotknąć, ocenić wagę i dobrze się przyjrzeć.

Jak zwykle brak wiedzy.

Mimo, że panie w sklepie były bardzo miłe i naprawdę starały się aby mi pomóc i doradzić to nie miały zielonego pojęcia co, jak i dlaczego z tym narzędziami. Właśnie kiedyś z tego powodu podejmując decyzję czy oddamy oleje i smoły drzewne do sprzedaży w sklepach zrezygnowaliśmy z tej opcji. Skłoniła nas do tego niechęć sprzedawców do zapoznania się z produktami.

Tu było podobnie. Zdałem się na własny instynkt i zaryzykowałem. To były dobrze wydane pieniądze. Nie mogłem się doczekać kiedy sprawdzę je w praktyce. Dojechałem do domu, zamocowałem tarczę tarnika-frezu na szlifierce kątowej i ruszyłem do kawałka drewna. Było ono pokryte korą i dość świeże. To był dobry materiał do testu. Kora bardzo szybko ustąpiła, a duża wilgotność drewna nie miała żadnego wpływu na to co tarcza potrafi zrobić. W przeciwieństwie do innych tarcz ściernych na bazie papieru ściernego czy to gładkich czy też listkowych frez nie zapychał się i parł do przodu.

Więcej informacji od producenta.

To naprawdę fajnie działa. Odnalazłem producenta, odbyłem z nim miłą rozmowę i dowiedziałem się wielu rzeczy o których nikt nie wiedział w sklepie. Chociażby tego, że kilka rodzajów tarcz o tych samych parametrach ukształtowania tarczy ma trzy gradacje. Ciężko tu mówić o porównywaniu gradacji z papierami ściernymi. Gradacje są podzielone w prosty sposób i logiczny.

  1. obróbka zgrubna,
  2. gradacja średnia,
  3. gradacja wykończeniowa.

Proste i logiczne prawda? Oczywiście nie szlifierka zapewne tak czy inaczej się przyda aby naprawdę wykończyć obrobione drewno.
Moim celem było znalezienie odpowiedniego narzędzia do wybierania mis, tac, kształtowania drewna użytkowego, a także do pracy przy łodziach drewnianych i konstrukcjach drewnianych. I powiem Wam, że strzał był w dziesiątkę.

Niedługo postaram się zrobić filmy omawiające zastosowanie poszczególnych tarcz, sposób pracy nimi, ich możliwości, a także być może opinie o nich firm z nami współpracującymi.

Na dzień dzisiejszy powiem Wam, że można zrobić nimi wiele dobrego z drewnem budowlanym, dekoracyjnym, przydadzą się artystom rzeźbiarzom, a także mogą zachęcić amatorów do prób rzeźbiarskich.

Już wkrótce więcej informacji, a tarcze dostępne są w naszym sklepie – Kliknij Tu