Tarnik frez do szlifierki kątowej. Od czego zacząć? Video.

tarnik frez 000Tarnik frez do szlifierki kątowej. Od czego zacząć?

To pytanie zadaje nam wielu Klientów, którzy rozważają zakup narzędzi do obróbki drewna za pomocą szlifierek kątowych. Niestety ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Nie oznacza jednak to, że nie można tego uogólnić. Aby można było coś Państwu zasugerować to warto najpierw wskazać zastosowania tych narzędzi.

Dodam jeszcze, że te same narzędzia możemy wykorzystywać do pracy z drewnem, plastikiem, gumą, betonem komórkowym, metalami miękkimi, itp. My głównie skupimy się na drewnie.

Patrząc na tarnik frez widzicie za pewne, że mimo zróżnicowanych gradacji poszczególnych frezów nie znajdą one raczej zastosowania w meblarstwie z płyty i na wysoki połysk. W związku z tym skierujmy się od razu w stronę drewna. Na początek dokonam pewnego podziału odnośnie zastosowań w różnych gałęziach związanych z drewnem:

  • budowa domów z drewna, bala i szkieletowych,
  • więźby dachowe,
  • prace rzemieślnicze w drewnie, rękodzieło,
  • naprawa konstrukcji drewnianych,
  • meble drewniane w stylu wiejskim,
  • i temu podobne.

W związku z tym możemy wskazać od czego zacząć. Zapewne wszyscy chcielibyśmy mieć wszystkie te narzędzia i najchętniej jeszcze kilka szlifierek kątowych, a by móc korzystać z dobrostanu i nie wymieniać ciągle narzędzi. Marzenie dla wielu z nas. Wprawdzie sam mam kilka szlifierek z narzędziami Arbortech to tu póki co zostanę przy jednej i zmianie frezów. Tym bardziej, że w przypadku narzędzi Arbortech niektóre z nich często dość mocno się dokręcają. Te narzędzia to coś czego zawsze mi brakowało. Teraz stanowią świetne uzupełnienie narzędzi Arbortech.

Postaram się omówić kilka moich propozycji.

  1. Tarnik frez uniwersalny – zobacz w sklepie KLIKNIJ TU.

tarnik frez 000Jeżeli pracujecie z drewnem od podstaw czyli np. chcecie przygotować wstępnie kawałek pnia  drzewa, kantówkę, itp. pod wykonanie misy lub innego przedmiotu to polecam Wam te tarnik frez na zdjęciu po lewej stronie. Możecie używać zarówno w pozycji pionowej jak i poziomej. Frezując na początku pionowo ustawioną tarczą tworzymy bruzdę o szerokości tarnika. Następnie opierając na niej frez poziomowo (gładkim rantem tarczy) możecie planować powierzchnię płaską. Zobaczycie to na filmie poniżej. Wszystko tak naprawdę zależy od waszej wyobraźni. Można tym narzędziem robić bruzdy w drewnie, gazo betonie, karton gipsie i innych miękkich materiałach włącznie z metalami miękkimi. Możecie także wstępnie kształtować powierzchnię.

Tarnik wpuszczony B t53 i t632.

Warto jest także w pierwszej fazie zakupów nabyć frez pozwalający na dokładniejsze obrabianie powierzchni. Proponowałbym do tego celu zakupić frez tarnikowy z symbolem B. Ponieważ mając już powyższy frez tarnikowy możecie wykonać obróbkę zgrubną. Symbol B w nazwie frezu oznacza najwyższą gradację czyli obróbkę wykończeniową. Oczywiście warto mieć większą gamę tych narzędzi. Wszystko jednak zależy od tego do czego są one Wam potrzebne.

 

Tarnik kątowy 45 stopni-B t913.

To jest z kolei moja trzecia propozycja. Tarnik profilowany pod kątem 45 stopni. W sklepie znajdziecie go pod linkiem – Kliknij tu. Możecie także pokusić się o ominięcie pozycji drugiej jeżeli jesteście sprawniejsi manualnie, a powierzchnie do obróbki płaskiej nie są tak duże.

Tak naprawdę warto jest przemyśleć swoje potrzeby, a przede wszystkim zakupić najodpowiedniejszy dla swoich zastosowań frez tarnikowy i przetestować go osobiście aby poznać jego możliwości. Myślę, że bardzo chętnie skusicie się na poszerzenie bazy frezów tarnikowych. Zapraszamy – sklep.