Ratujemy polskie zabytki. Galeria zdjęć.

konserwacja yabztkw _ skansen _ kelmolis _ impregnacja drewna 011Ratujemy polskie zabytki.
Ta (na zdjęciu) i inne rzeźby stoją sobie już tak od dawna. Niestety wcześniej niczym nie zabezpieczane ulegają zniszczeniu. To samo dzieje się z wieloma zabytkowymi przedmiotami i budynkami w wielu polskich skansenach. Szczególnie w tych gdzie nie dociera pomoc Pastwa polskiego. Coż … politycy wyglądają i mówią w miarę dobrze tylko przed wyborami. Kultura Polska często obraca się w pył i niestety już z pyłu nie powstaje.
Już od dawna naszym celem jest wspomaganie renowacji polskich zabytków. Dlatego szukaliśmy i szukamy produktów wysokiej klasy, które byłyby cenowo w zasięgu skansenów. Zarówno tych wspomaganych z budźetu Państwa jak i tych, których właśicielami są osoby prywatne czy fundacje. Często można tam znaleźć naprawdę perełki. Wprawdzie rzeźba o której piszemy nie jest bardzo stara ale jest zapewne bardzo wartościowa dla nas i przyszłych pokoleń, które być może jak tak dalej pójdzie to drewno będą oglądać w muzeach. Niestety jest ono coraz częściej zastępowane płytami wiórowymi czy meblowymi oklejanymi za pomocą oklein drewno podobnych. I to o zgrozo w obiektach zabytkowych. Brak świadomości w doborze odpowiednich impregnatów i preapratów barwiących oraz do trwałego zabezpieczania drewna powoduje to, że drewno znika nawet z placówek muzealnych zabytków architektury drewnianej naszego kraju.
konserwacja yabztkw _ skansen _ kelmolis _ impregnacja drewna 018My jednak idziemy pod prąd wszelkim przeciwnością losu naszego i drewna w Polsce. Dobre rabaty dla placówek zajmujących się ochroną dziedzictwa narodowego to jedno, a co zrobić kiedy skanseny w prywatnych rękach nie mają nawet na produkty z dobrymi rabatami?
Pozostaje jedno. Zakasać rękawy wziąć dobre produkty i do roboty.
Tak właśnie stanie się z urządzeniem widocznym na zdjęciu po lewej stronie. Stoi ono pod dachem i trzyma się nieźle. Niestety owady wybrały sobie je na żerowisko dla swoich larw. W związku z tym impregnat firmy Kelmolis, której jesteśy przedstawicielem na Polskę PRG – 30 zostanie użyty po raz pierwszy na drewnie zabytkowym.
Ratujemy polskie zabytki.  I tak być musi.
Przy okazji postanowiliśmy zabezpieczyć rzęźbę (zdjęcie pierwsze). Dzięki temu, że PRG-30 działa grzybobójczo, owadobójczo, hydrofobowo i stanowi ochronę przed promieniowaniem UV będzie odpowiedni do tych zastosowań.
Niestety nie jesteśmy w stanie zabezpieczyć wszystkich eksponatów w tym skansenie. Ale w miarę rozwijania się sieci sprzedaży naturalnych  i ekologicznych produktów firmy Kelmolis będziemy starali się robić co się tylko da. Tak więc kupując produkty do barwienia, ochrony i konserwacji drewna pomagasz ratować polskie zabytki, a jednocześnie otrzymujesz naturalne i ekologiczne produkty, które zabezpieczą i zabarwią Twoje drewno w domu i ogrodzie na długi, długi czas. Są one opracowywane przez litewskich, norweskich i niemieckich specjalistów na podstawie pradawnych receptur z zastosowaniem nowoczesnych technologii.