Ekotep, wolontariat i Kampinoski Park Naradowy

Ekotep , wolontariat i Kampinoski Park Naradowy.

Trwa to już od zeszłego roku. Jako Wolontariusze pracujemy w wolnych chwilach na rzecz Kampinoskiego Parku Narodowego. Do prac związanych z zabezpieczaniem i barwieniem drewna wykorzystujemy preparaty, których jesteśmy dystrybutorami. Czyli produkty firmy Kelmolis.
Głownie jest to Ekotep 150 , który przypadł do gustu nie tylko pracownikom tego Parku ale i innych.
Jest ładny złocisty impregnat barwiący na bazie smół drzewnych (dzięgieć) i oleju lnianego.

Wybarwia on drewno w bardzo oryginalny i specyficzny sposób oraz bardzo dobrze je chroni przed warunkami atmosferycznymi. W zeszłym roku zabezpieczyliśmy większą część ogrodzeń wzdłuż Alei III Tysiąclecia w Granicy, plac zabaw na Polanie Jakubów oraz rozpoczęliśmy odnawianie wiaty na tejże polanie tuż przy dyrekcji Kampinoskiego Parku Narodowego.

Niestety nie zdążyliśmy położyć na niej dachu, który zabezpieczyliśmy Ekotepem 150.
Dziś właśnie nadszedł czas aby dokończyć tą pracę.
Z jednym z pracowników Parku nabiliśmy dach z desek na zabezpieczoną w zeszłym roku konstrukcję. Dzięgieć nadał ciekawy i oryginalny wygląd całości.

Mamy nadzieję, że przy odpowiedniej konserwacji (mycie i co kilka lat malowanie olejem lnianym surowym) przetrwa wiele lat w dobrej kondycji.
Oczywiście jak to jest przy naprawach nie mamy wpływu na elementy osadzone w ziemi lub te niedostępne bez rozmontowania całości.

Dlatego też najbardziej zagrożone w tej całej konstrukcji są pale nośne zakopane w ziemi, a tak jak całość wcześniej niezbyt dobrze zabezpieczone. Być może niedługo zastosujemy Ekotep 119 do tarasów. Posiada on większą odporność na ścieralność.
Świetnie nadaje się do zastosowania na pomoście prowadzącym przez bagna z którego niedługo po jego instalacji wypłynął impregnat.

Ekotep 119 można stosować na drewnie ryflowanym i gładkim. Jego nakładanie jest proste i przyjemne. Jest to produkt naturalny. Nie śmierdzi benzyną ani ropą. Rozpuszczalnikiem użytym do jego produkcji jest terpentyna balsamiczna. Jak inne składniki jest produktem naturalnym i jak większość składników Ekotepu używanym w farmacji.