Olej lniany – zabezpieczanie domu z bali.

Olej lniany – zabezpieczanie domu z bali.

Nasi Klienci w przypadku zabezpieczania drewna użytkowego i budowlanego decydują się na różne rozwiązania. Zależy to od Ich wymagań, gustu, a także od przeznaczonego budżetu na dany cel.

Właściciel domu z bali z województwa Zachodniopomorskiego zdecydował, że Jego dom z bali drewnianych będzie zabezpieczony pierwotnie środkiem grzybobójczym i owadobójczym o działaniu hydrofobowym i przeciw promieniowaniu UV – PRG-30, a następnie olej lniany HMF pokryje jego część zewnętrzną i wewnętrzną. W perspektywie 2 lat całe drewno zewnętrzne ma zostać zabezpieczone dodatkowo smołą drzewną bezbarwną – Ekotep 200.

Olej lniany ze względu na swoją właściwość polimeryzacji świetnie nadaje się do tego celu. Jego jakość zależy od stopnia czystości czyli odpowiedniej obróbki oleju lnianego spożywczego.
Od ponad roku zajmowaliśmy się sami “uzdatnianiem” oleju lnianego aby mógł służyć on do ochrony i konserwacji drewna. Proces ten jeżeli nie używa się do niego żadnych związków chemicznych (np. związków ołowiu) trwa dość długo i jest pracochłonny. Niestety w Polsce nie znaleźliśmy producenta, który mógłby nam zaoferować odpowiedniej jakości olej.

W związku z dużym zapotrzebowaniem na olej lniany do drewna zdecydowaliśmy się na poszukiwania poza granicami Polski. Niestety oleje produkowane np. w Szwecji są dość drogie jak na nasz rynek. Ale udało się nam znaleźć producenta w Belgii, który jest w stanie produkować olej lniany do drewna o takich parametrach jakich oczekujemy i w rozsądnej cenie. W związku z tym nasza decyzja była oczywista. Od jakiegoś czasu olej lniany do drewna HMF pochodzi właśnie z tego kraju. Dlatego teraz dostarczenie do inwestora w krótkim czasie chociażby 200 litrowej beczki oleju nie jest żadnym problemem. I tak było w przypadku powyżej opisywanej inwestycji.

Sposób zabezpieczania drewna olejem lnianym znany jest w Europie od wieków. Jego skuteczność potwierdzają drewniane domy, które dziś najczęściej można spotkać już tylko w skansenach, a które mają nawet po  150 lat.

Co ważniejsze jest to metoda naturalna, która zapewnia nawet alergikom komfortowe korzystanie ze swojego wymarzonego domu z drewna.

Informacje i sprzedaż: info@hmf24.pl   tel  513-149-841 , 576-041-441