Krzyż Prawosławny – renowacja w Wigierskim Parku Narodowym

Krzyż - renowacja w Wigierski Park Narodowy 001Krzyż Prawosławny – renowacja w Wigierskim Parku Narodowym

Krzyż upamiętnia miejsce w którym zginęli rosyjscy żołnierze w czasie I Wojny Światowej. W okolicy tego krzyża pochowano także 12 niemieckich żołnierzy. Miejsce to znajduje się na terenie Wigierskiego Parku Narodowego i jest pod opieką tego Parku.

To nie pierwsza w tym pięknym miejscu praca jaką wykonujemy pro bono. Kiedy około 10 lat temu nasza firma rozpoczynała działalność odrestaurowaliśmy w Wigierskim Parku Narodowym Krzyż Powstańców Styczniowych. Wracając do Krzyża prawosławnego to zastaliśmy go w dość kiepskim stanie. Leżał przewrócony ponieważ przegniła część na styku z ziemią. Jest to najbardziej narażone na korozję drewna miejsce. Krzyż trafił do jednej z leśniczówek.

Krzyż - renowacja w Wigierski Park Narodowy 003 BielikZaczęliśmy prace renowacyjne od rozłożenia konstrukcji Krzyża i wyczyszczenia całej powierzchni Bielikiem.

Obecnie wyczyszczone Bielikiem drewno dosycha przed szlifowaniem i dalszymi pracami związanymi z jego impregnacją. Więcej zdjęć znajdziecie poniżej w galerii.

Szlifowanie i zabezepieczenie (impregnacja).

Pewne jest, że do dalszych prac użyjemy oleju lnianego i smoły drzewnej do kontaktu drewna z ziemią i wodą. Krzyż spocznie na betonowym fundamencie z kotwą do. Według wstępnych ustaleń z dyrekcją WPN podstawa i mocowanie zostanie obsypane kamykami. Po oszlifowaniu zapadnie także decyzja czy drewno zostanie podbarwione smołą drzewną czy jedynie zostanie zaolejowane.

Będziemy Was informować o postępie prac. Zapraszamy do naszej galerii zdjęć poniżej.