Ekotep-smoła drzewna. Prawie rok testów na pomoście.
Ekotep – smoła drzewna. Prawie rok testów na pomoście.
Dziś wybraliśmy się na jeden z naszych poligonów doświadczalnych preparatów firmy Kelmolis, których jesteśmy wyłącznym dystrybutorem w Polsce.
Postanowiliśmy sprawdzić jak zachowuje się Ekotep-smoła drzewna na zabezpieczonym przez nas fragmencie kładki przez bagna na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego.
To była bardzo miła wyprawa. Jadąc przez Puszczę Kampinoską spotkaliśmy klempę z łoszakiem pożywiającą się w zagajniku, a następnie pięć sarenek przemieszczających się powoli i majestatycznie wzdłuż bagien.
Wracając do naszego doświadczenia z Ekotep-smoła drzewna, na miejsce naszych doświadczeń wybraliśmy Kampinoski Park Narodowy. Wspólnie z pracownikami parku wytypowaliśmy miejsce znajdujące się pośród bagien ale jednocześnie dość wyeksponowane na światło słoneczne. Żeby nie było zbyt łatwo miejsce to w sezonie jest odwiedzane przez bardzo dużą liczbę osób, a dodatkowo panuje tam ruch co najmniej podwójny.
Co więcej poza ruchem pieszym odbywa się tam (mimo zakazu) ruch rowerowy i o zgrozo podobno czasami również śmigają tam motory crossowe i czterokołowce. Oczywiście teren jest kontrolowany przez Straż Parku i Policję, a w związku z tym mandaty zdarzają się z tego słyszeliśmy.
My jednak odnieśliśmy taką korzyść z tego wszystkiego, że Ekotep-smoła drzewna był narażony na dużą ścieralność, nasłonecznienie, a także wilgoć.
W zeszłym roku mniej więcej w połowie maja pomalowaliśmy Ekotepem kilka desek na mostku. Zrobiliśmy to na takim odcinku aby mieć pewność, że każda przechodząca osoba stanie na nim przynajmniej dwoma nogami. Dzięki temu teren doświadczalny był mocno eksploatowany.
Dochodząc do mostka już z daleka widać było wyróżniające się deski z całego pomostu. Co zresztą możecie zobaczyć na załączonym zdjęciu. Ekotep-smoła drzewna przetrwał nienaruszony pod butami wielu pieszych i różnych, często skrajnych warunków pogodowych jak i terenowych.
Z naszej strony to nie koniec na tym jednym roku. Mamy zamiar obserwować to miejsce przez kolejne lata. A być może uda nam się Wolontariuszom zabezpieczyć jeszcze w tym roku cały pomost o długości prawie 800 metrów właśnie preparatem Ekotep-smoła drzewna.
Teraz już wiemy dlaczego litewski producent firma Kelmolis tak gorąco zachęca do używania produktów z serii Ekotep do zabezpieczania i barwienia tarasów, schodów drewnianych na zewnątrz oraz innego drewna.
Dla przypomnienia dodam, że Ekotepem został zabezpieczony drewniany plac zabaw i płotki oraz dębowe ławy w Alei Trzeciego Tysiąclecia znajdującej się w miejscowości Granica na Terenie Kampinoskiego Parku Narodowego, a także ława i ławki turystyczne w Bieszczadzkim Parku Narodowym. W miniony weekend z Ekotep-smoła drzewna zapoznał się również Pan Dyrektor i pracownicy Wigierskiego Parku Narodowego. Prawdopodobnie już wkrótce będziemy tam wraz z nimi przeprowadzali konserwację i zabezpieczenie Ekotepem pewnych obiektów drewnianych. Jakie to będą obiekty o tym dowiecie się na pewno pierwsi.
Pomost wykonany jest konstrukcyjnie z kantówek dębowych osadzonych na dębowych palach. Sama ścieżka jest wykonana deski dębowej ryflowanej od góry.
You must be logged in to post a comment.