Olej lniany – impregnacja kapilarna.
Olej lniany – impregnacja kapilarna.
Czyli jak wykorzystać podciąganie kapilarne do impregnacji drewna na przykładzie oleju lnianego.
Podciąganie kapilarne w niektórych przypadkach jest zmorą wielu osób. Np. w przypadku podmakania murów budynków.
W tym przypadku jednak jest to wielka zaleta tego zjawiska. Na zdjęciu widzicie dwie deseczki sosnowe przymocowane do zakrętki słoika do której nalałem olej lniany. Już po kilku godzinach olej lniany dotarł do 3/4 wysokości drewna. Po około 24 godzinach zaczął się przesączać górą.
Dzięki podciąganiu kapilarnemu możemy zabezpieczać drewno zarówno konstrukcyjnego jak i użytkowe. Oczywiście nie są to sposoby dla żyjących w ciągłym pośpiechu zarówno profesjonalistów jak i rękodzielników, którzy wszystko muszą mieć na wczoraj.
Dla nich najlepsze są preparaty, które w reklamach telewizyjnych biją rekordy głupoty w najszybszym wysychaniu. Taki preparat nie jest w stanie wniknąć głęboko w drewno. W związku z tym ten sposób nie będzie tak skuteczny.
Olej lniany surowy jest do tego celu bardzo dobry ze względu na czas schnięcia około 24 godzin w powierzchniowej warstwie drewna. Już wkrótce przeprowadzimy eksperyment za pomocą kantówki zanurzonej w oleju lnianym. Opiszemy szczegóły tego eksperymentu. Ustalimy pewne zasady takie jak czas zanurzenia i podciągania kapilarnego. Ten sposób impregnacji może okazać się bardzo atrakcyjny w stosunku do impregnacji zanurzeniowej czy ciśnieniowej. W stosunku do ostatnich dwóch sposobów będziemy potrzebowali zdecydowanie mniej środka impregnującego. Zamiast oleju lnianego można użyć środki na bazie wody.
Kolejną sprawą jest to czy potrzebujemy wprowadzać tak głęboko środki zabezpieczające?
Patrząc na to zagadnienie logicznie to wszelkie ataki na drewno następują od zewnątrz drewno, a nie od jego środka. Czy są to grzyby, pleśnie, szkodniki techniczne drewna czy też ogień. W takim razie po przemaczać drewno szczególnie wodą czy rozpuszczalnikami, które są nośnikiem większości impregnatów solnych. Solnych oznacza również, że ze względu na wielkość swojej cząsteczki nie dostaną się one tak głęboko jak ich rozpuszczalnik.
Natomiast w przypadku ochrony drewna olejem lnianym nie ma również sensu wtłaczanie go w nadmiarze ponieważ nie będzie się on ws stanie spolimeryzować szybko w głębokiej strukturze drewna, a nadmiar jego będzie jeszcze długo wypływał.