Konserwacja drewnianych Krzyży- Wigierski Park Narodowy.

Krzyż Powstańców ListopadowychKonserwacja drewnianych Krzyży- Wigierski Park Narodowy.

Wigierski Park Narodowy posiada na swoim terenie mnóstwo skarbów. Poza pięknem przyrody są w śród nich również stare drewniane Krzyże.
Trzy z nich zostały wyznaczone do zabezpieczenia przed warunkami atmosferycznymi i upływem czasu.
W związku z tym zdecydowaliśmy się wspólnie na użycie trzech różnych produktów. Do zabezpieczenia całości drewna, zarówno tego starego jak i nowych elementów takich jak ogrodzenie wokół Krzyża użyliśmy na początku preparatu biobójczego PRG-30.

Miał on na celu usunięcie ewentualnych szkodników technicznych, a także grzybów i pleśni.
Krzyż, który zabezpieczałem wraz z Pracownikami Parku soi bowiem w bardzo wilgotnym otoczeniu gęstego lasu.
PRG – 30 usunął także część mchów i porostów.

Kolejnym krokiem było zaolejowanie całego Krzyża aby zapewnić mu ochronę przed wilgocią, a także naszym zamiarem było aby spolimeryzowany olej lniany surowy HMF po spolimeryzowaniu się wzmocnił strukturę drewna, szczególnie tam gdzie wystąpiła znaczna zgnilizna.
Ciężko nawet powiedzieć, że było to olejowanie. Drewno z którego został wykonany Krzyż zostało w niektórych miejscach praktycznie zalane olejem lnianym surowym.

Postanowiliśmy także wspólnie aby pozostawić część mchów na Krzyżu aby zachować jego charakter. Mchy też zostały także zaolejowane. Jest to również swojego rodzaju doświadczenie mające na celu sprawdzenie jak olej lniany wpłynie na mchy potraktowane PRG-30 i zabezpieczone olejem lnianym.

Ogrodzenie wokół Krzyża zostało zabezpieczone najpierw preparatem PRG-30, a następnie za pomocą preapratu Ekotep 150.

Smoła drzewna jednocześnie będzie chroniła je przed warunkami atmosferycznymi, grzybami i pleśniami, a także przed szkodnikami technicznymi drewna.

Ekotep nadał ciekawą kolorystykę zabezpieczonemu drewnu.

Dla przypomnienia dodam, że Ekotep to mieszanka oleju lnianego gotowanego, smoły drzewnej (dzięgciu) i terpentyny balsamiczne oraz innych dodatków naturalnych takich jak kalafonia i inne żywice i oleje drzewne.

 

Na dole Krzyża znajduje się wykonana z blachy mała kapliczka z wyciętym krzyżem. Została ona oczyszczona i także zaolejowana.

Niestety z powodu deszczu nie udało się zabezpieczyć dwóch pozostałych Krzyż. W związku z tym, że ich wysokość jest znaczna baliśmy się także opierać o nie drabinę.

Zostaną one zabezpieczone w najbliższych dniach przez pracowników Parków z pomocą podnośnika koszowego.

 

Galeria zdjęć: