Impregnacja cegły, kamienia, fug i betonu.

Impregnacja cegły, kamienia, fug i betonu.

Zapewne wiele osób chciałoby mieć ładną podmurówkę ogrodzenia czy domu, ogrodzenie z cegły czy też zabezpieczony przed wodą podjazd z betonu lub kostki brukowej.

Impregnacja odpowiednim preparatem zabezpiecza te materiały zarówno przed wilgocią jak i przed solą, którą w okresie zimowym sypane są ulice.

Wasze cegły czy kamienie stają się bardziej wyraziste.
Na rynku jest kilka impregnatów tego typu ale przynajmniej z nich jest oparta na woskach lub częściej stearynach, które działają tylko powierzchniowo i dość szybko znikają.

Jeżeli spodoba Ci się ten artykuł wspomóż mnie – Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dobrym sposobem na impregnację szczególnie materiałów porowatych (chłonnych) jest głębsza penetracja impregnatu, a anie tylko stworzona warstwa powierzchniowa.

Ale czy jest taki impregnat, który wniknie zarówno w materiał porowaty taki jak beton czy cegła, a jednocześnie zabezpieczy nie chłonną powierzchnię taką jak kamień czy nawet metal?

Takim impregnatem jest olej lniany. Ten sam co do drewna. Nie radzę stosować jadalnych ponieważ zawierają one proteiny i będą jełczały, długo “schły” i dłuższy czas będzie czuć zapach zjełczałego oleju.

Tak jak w przypadku powierzchni porowatych należy nałożyć olej pędzlem i poczekać do jego wchłonięcia. Następnie nałożyć kolejne warstwy aż do nasycenia.
Dobrze jest aby pozostawić zabezpieczony materiał pierwszą warstwą nawet do następnego dnia aby wniknął głębiej. Następnie nakładać kolejne warstwy.

W przypadku kamienia olej lniany nakładamy w podobny sposób. z tym że należy nałożyć w takiej ilości aby nie ściekał. Olej spolimeryzuje się i spowoduje, że kamień, cegły, czy beton będą zabezpieczone przed wodą, a także będą miały żywy, nasycony wygląd.