Barwienie drewna.

Ekotep 120 kelmolis bejca zewnętrznaBarwienie drewna.
Na zdjęciu widoczne są dwa kawałki drewna sosnowego zabarwionego bejcą olejową Ekotep 120. Obydwa kawałki drewna zostały zabarwione w tym samym czasie, tą samą bejcą i  z takim samym czasem działania bejcy. Dlaczego w takim razie zabarwienie jednego i drugiego kawałka drewna jest inne? Deseczka na górze wygląda na stare drewno. natomiast dolna deseczka jest jaśniejsza i delikatniejsza. W deseczce górnej widać więcej ciemnego koloru wzdłuż słoi, a na dolnej deseczce barwa zdaje się być bardziej wyrównana. Dodam jeszcze, że zdjęcie deseczek było zrobione jednocześnie w tym samym świetle.

Całą tajemnicą jest różna obróbka tych dwóch deseczek. Otóż deseczka dolna została wyszlifowana na gładko papierem o gradacji 340, a górna deseczka została wyszczotkowana szczotką obrotową miedzianą, a następnie delikatnie przeszlifowana.
Dowodzi to temu, że obróbka drewna ma bardzo duży wpływ na jego wybarwienie przy zastosowaniu tego samego środka barwiącego.
poprzez szczotkowanie górnej deseczki zostały wybrane miekkie fragmenty drewna wzdłuż słoi. Po nałożeniu bejcy Ekotep 120 wglębienia wzdłuż słoi zostały zabarwione bejcą co jeszcze bardziej podkreśla rysunek słoi. W ten sposób postarzone zostało drewno.
Barwienie drewna to dość mocno rozbudowane zagadnienie. Mają na nie wpływ różne parametry takie jak wilgotność, sposób wcześniejszej impregnacji, wiek drewna i temu podobne. Temat ten będziemy rozwijali z czasem gdyż jest ciekawym elementem stylizacji drewna. Zapewne dzięi obróbce i zastosowaniu odpowiednich preaparatów można osiągnąć różne efekty i stylizacje drewnianych przedmiotów. Postaramy się to przeanalizować i wykonać konieczne próby i doświadczenia. Odpowiednia obróbka drewna ma dodatkowy wpływ na jego zabezpieczenie. Zarówno przed warunkamiatmosferycznymi, grzybami, a także owadami żerującymi w drewnie. Niektóre praparaty mają także wpływ na naturalne schnięcie drewna co może powodować zmniejszenie wad powstałych podczas wysychania.  Ab zapoznać się z dobrymi preparatmi i bejcami zapraszamy na stronę – www.kelmolis.pl