Drewno naturalne. Rozjaśniamy Kampinoski Park Narodowy.

drewno naturalneDrewno naturalne. Rozjaśniamy Kampinoski Park Narodowy.

Może to zabrzmieć dość dziwnie. Oczywiście, że każdego drewno pochodzi od matki natury. Natomiast człowiek potrafi sprawić, że może ono wyglądać jak plastik albo przypominać metal. Wszystko zależy oczywiście od użytych środków i tego co chce się uzyskać.

Zapewne wiecie jak wyglądają słupy z informacjami w parkach narodowych, parkach krajobrazowych czy też w lasach, a także cała infrastruktura drewniana. Od dziesięcioleci utarło się, że wszystko w parkach i lasach “musi być pokryte” ciemną brązową farbą i już. Ginące w leśnych krajobrazach słupy informacyjne, wiaty, ławki i temu podobne drewniane przedmioty i konstrukcje drewniane.

Kampinoski Park Narodowy jest prekursorem rozjaśniania wszelkich konstrukcji drewnianych na terenie KPN.

Jeżeli spodoba Ci się ten artykuł wspomóż mnie – Postaw mi kawę na buycoffee.to

drewnoJak to się zaczęło?

Już wiele lat temu zacząłem rozmawiać z leśnikami KPN. Sześć, a może siedem lat temu oleje naturalne do drewna czy smoły drzewne zaczęły dopiero nieśmiało pojawiać się wtórnie na rynku w naszym kraju po wielu latach nieobecności. Rozmowy trwały długo. Wspólnie robiliśmy testy naszych preparatów. W naturalne zabezpieczenie drewna zaangażował się Pan nadleśniczy Tomasz Hryniewicki. Ku mojej radości wiedział On sporo na temat naturalnych metod zabezpieczania drewna. Dzięki temu stał się merytorycznym, a zarazem bardzo wymagającym partnerem do naszych testów i obserwacji.

drewnoPo kilku latach nadarzyła się sposobność do zastosowania oferowanych przez nas naturalnych środków do zabezpieczenia infrastruktury drewnianej placu zabaw.
Pisałem o tym już w jednym z artykułów. Około roku wcześniej plac zabaw został oddany do użytku i ledwo przetrzymawszy zimę zaczęły się problemy z drewnem. Kiedy wiosenne słońce zaczęło operować intensywnie, przez ciemno brązową farbę zaczęła przebijać szarość.

Wykonawca stanął okoniem i co na to poradzić. Zostałem poproszony o przygotowanie mieszanki naturalnych preparatów, która scali kolorystycznie całość. Oczywiście impregnat powinien zabezpieczyć także pozostałości pierwotnego impregnatu.

drewno

Ku naszemu wspólnemu zaskoczeniu praktycznie pierwsza mieszkanka, którą sporządziłem była strzałem w dziesiątkę. Po lekkich korektach barwnych mieliśmy już gotowy produkt do odnowy drewna.

Z pomocą przybyli Wolontariusze z jednego z banków. Nie tylko wnieśli swoją pracę ale także zakupili produkty do renowacji drewna. Dzięki temu udało się naprawić to co wykonawca schrzanił. Pewnie gdyby sprawa trafiła do Sądu to trwała by latami, a drewno w tym czasie zdążyło by zgnić.

Start ku jasności.

Myślę, że to był właśnie ten przełomowy moment kiedy po latach prób i sprawdzania jak działają naturalne preparaty firmy HMF24.pl zapadły decyzje o stosowaniu naturalnych impregnatów. W 2019 roku nadszedł czas na renowację sporej ilości infrastruktury drewnianej KPN.  Postanowiliśmy podjąć się wyzwania. Przygotowaliśmy mieszankę smół drzewnych i oleju lnianego na bazie wcześniejszych doświadczeń.

drewno

Intensywne prace renowacji drewna.

Wykonawcy wyczyścili drewno nadającego się do renowacji, a pozostałe zostało wymienili na nowe. Impregnaty naturalne przygotowaliśmy tak aby zarówno drewno czyszczone jak i nowe miało zbliżone wybarwienie.

Do końca 2019 roku wykonano masę pracę dzięki, którym wchodząc na teren Kampinoskiego Parku Narodowego już z daleka widać witacze i oznakowanie na słupach. Tablice informacyjne jakby wyłoniły się z czeluści lasu, a wiaty nie przytłaczają swoim ponurym wyglądem.

drewno

Drewno dzięki pewnym zabiegom i odpowiednim mieszankom impregnatów nabrało rustykalnego wyglądu. Co ważne dla placówek budżetowych to również ceny materiałów. Firma HMF24.pl od samego powstania ma wpisane w swoją działalność pewne założenia. Głównym z nich jest wspieranie właśnie Parków Narodowych, skansenów, edukacji w zakresie prac w drewnie, itp. Stąd też takie placówki Parki Narodowe czy Lasy Państwowe mają u nas wsparcie w postaci atrakcyjnych cen, a także indywidualnego podejścia do konkretnych inwestycji.

Mamy nadzieję, że “jaśniejsze strony” Kampinoskiego Parku Narodowego przypadną Wam do gustu, a w ślad za KPN pójdą kolejne Parki Narodowe i Nadleśnictwa.