Impregnacja drewna konstrukcyjnego – smoła drzewna  Video

Impregnacja drewna konstrukcyjnego – smoła drzewna Ekotep148.  Video

Ten temat pojawia się często na forach internetowych, w grupach o budowie domu, a także gościł już w naszym serwisie.
Obecnie postanowiliśmy go odświeżyć powrócić do niego ponieważ jest bardzo istotny dla budownictwa drewnianego, a także architektury i mebli ogrodowych. Stworzyliśmy w tym celu film aby pokazać Wam jak powinno być zabezpieczone ( zaimpregnowane ) drewno używane na zewnątrz. Ale nie tylko będzie to film o zabezpieczaniu tegoż drewna tak jak jest to pokazane w reklamach. Zostały w nim wyjaśnione kwestie dlaczego drewno powinno być zabezpieczone i dlaczego w taki właśnie sposób.

Zdjęcie w tym artykule przedstawia “zieloną” więźbę dachową. Zapewne większość z Was zna ten widok. Szczególnie w składach drewna leżącego na stosach a nawet niekiedy moczącego się w kadziach z zieloną cieczą nazywaną impregnatem.

Jeżeli spodoba Ci się ten artykuł wspomóż mnie – Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz film na dole tego artykułu.
Smoła drzewna – zobacz opis 

Co to jest ten zielony płyn, który rzekomo ma zaimpregnować drewno?

Pewnie wiele osób się oburzy o stwierdzenie “rzekomo ma zaimpregnować drewno”. Ale to już sprawa tych osób. Zawsze mogą zamknąć stronę i żyć dalej w nieświadomości. Niestety sprawa ta dotyczy również wielu fachowców budujących z drewna i używających drewna chociażby do  więźb dachowych.

Zacznijmy od tego znajduje się się w składzie tej cieczy:

  • Woda – jest tu rozpuszczalnikiem,
  • OdblokujProsimy zapoznać się z regulaminem płatności. Dostęp na 90 dni do treści ukrytych w serwisie. Informacji szczegółowych, zdjęć i video. https://hmf24.pl/regulamin-platnosci-dostep-do-tresci/
    jakim jest drewno jeszcze więcej.

smoła drzewnaTeraz przejdźmy do tego jak powinno być zabezpieczone drewno i dlaczego. Tak zabezpieczano drewno już setki lat wcześniej.

Nie jest istotne tylko to czym zabezpiecza się drewno (ale to też bardzo istotne) ale także w jaki sposób i w jakich miejscach danego kawałka drewna czy też konstrukcji. Na zdjęciu po lewej stronie pokazane jest zabezpieczanie podwaliny, które przeprowadziłem wraz z firmą Rutkowscy domy z bali naturalnych w tym roku w Bieszczadach. Wiele z Was zapewne obserwowało ich pracę w programie “Przystanek Bieszczady” na Discovery. A już wkrótce kolejne odcinki i między innymi budowa tego domu, którego podwalinę zabezpieczaliśmy.

Pamiętajmy o jednej najważniejszej sprawietych kosztów. Nie wspomnę tu już o Waszych nerwach czy chorobach wywołanych grzybami i pleśniami.

Jak wybrać impregnat?
Nie chcąc polecać Wam w czasie suszenia.

Przekrój czołowy to najważniejsze miejsca drewna do porządnego zabezpieczenia drewna.

Ale przekrój czołowy to nie tylkopo prostu nie zna.

Warto zapoznać się z preparatem – smoła drzewna.

Wiem, że teraz domy z drewna buduje się nie na wieki. Szczególnie nie myślą o tym ludzie majętni. Tak samo jak nie myślą o tym, że za 10-15 lat mieszkanie w tym domu może się przedłużyć bo np. jakiś interes nie wypali. Czego nie życzę.

Kiedyś domy musiały wytrzymać kilka pokoleń. Nie ze względu na ceny drewna czy cenę budowy a raczej ze względu dość uciążliwą obróbkę ręczną drewna i czasu sezonowania drewna. Kiedyś drewno musiało odleżeć swoje i zostać pozyskane w odpowiednim okresie. I nie mam tu na myśli nawet faz księżyca 🙂

Rozpisałem się straszliwie. Ale temat drewna to temat rzeka.  Z dnia na dzień uczę się czegoś nowego ponieważ nawet dwa kawałki drewna z tego samego pnia nie są takie same.

Zapraszam do zerknięcia na poniższy film, który mam nadzieję wyjaśni Wam wiele odnośnie najważniejszych elementów drewna koniecznych do odpowiedniego zabezpieczenia.