Naturalny impregnat – Kampinoski Park Narodowy. Odnowiony plac zabaw na Polanie Jakubów

Naturalny impregnat – Kampinoski Park Narodowy. Odnowiony plac zabaw na Polanie Jakubów.

W ramach wolontariatu został odnowiony plac zabaw znajdujący się na Polanie Jakubów przy Dyrekcji Kampinoskiego Parku Narodowego. W dniu dzisiejszym Wolontariusze położyli drugą warstwę na ostatnią zabawkę na placu. Tak zwany zamek został pierwotnie umyty myjką ciśnieniową, która bez większych problemów usunęła poprzednim impregnat barwiący.

Nie obyło się także bez papieru ściernego. Wolontariusze doszlifowali drewno usuwając reszt barwnika, który w niewielu miejscach pozostał w drewnie.

Następnie wszystkie elementy drewniane zostały zabezpieczone naturalnym impregnatem do drewna PRG-30,
Preparat ten o działaniu grzybobójczym, owadobójczym, hydrofobowym i zabezpieczający drewno przed promieniowaniem UV nie zawiera chloru. Dzięki temu nie oddziałowywuje niekorzystnie na ligninę.

PRG-30 został przetestowany przez nas na budynku drewnianym gdzie zagnieździł się spuszczel. obserwowaliśmy jego aktywność przez miesiąc aby potwierdzić, że w szybkim czasie pojawia się nowa mączka drzewna przy widocznych otworach. Mączkę tą usuwaliśmy pędzelkiem.

Kiedy mieliśmy pewność, że owad cały czas żeruje zastosowaliśmy naturalny impregnat  PRG-30.
I znów zaczęły się obserwacje czy pojawia się nowa mączka drzewna przy otworach w ścianie drewnianego budynku.
Piszą ten artykuł mija już prawie miesiąc jak aktywność spuszczela zakończyla się. Możemy przyjąć, że PRG-30 zadzialało skutecznie.

Teraz nadszedł czas na naturalny impregnat barwiącyEkotep. Stworzony na bazie receptur z przełomu XV – XVII wieku przy współpracy litewskiej firmy Kelmolis i specjalistów z Norwegii. Głownymi składnikami tego naturalnego impregnatu są: smoła drzewna (dzięgieć), olej lniany i terpentyna balsamiczna. Preparat ten zawiera także inne dodatki takie jak olej drzewny, kalafonia i inne dodatki naturalne pozyskane z drzew.

Ekotep wybarwia drewno w bardzo naturalny sposób. W zależności od zastosowanych mieszanek smół drzewnych dostępne jest kilka ich odcieni. Od bezbarwnej do prawie czarnej. Uzyskany na drewnie kolor zależy od wielu czynników. Między innymi od: przekroju drewna, sposoby jego obróbki, wilgotności, a także sposoby aplikacji Ekotepu.

Tak czy inaczej cieszymy się, że wolonteriausze poświęcili swój czas aby dzieci mogły bawić się teraz na pięknym i naturalnie zabezpieczonym placu zabaw w czasie przechadzek po Puszczy Kampinoskiej. Z przyjemnością w tych pracach jako Wolontariusze uczestniczyliśmy również my. Czyli HMF24.pl . To wielka satysfakcja pracować jako Wolontariusze w tak pięknych miejscach jak Parki Narodowe. Stąd też to nie nie jedyny obiekt obiekt odnowiony przy naszej współpracy i oferowanymi przez nas naturalnymi produktami. W obecnej chwili pozostały nam do dokończenia na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego: Wiata – również na Polanie Jakubów, ławki przy ławie biwakowej – Polana Jakubw, a także barierki wzdłuż Alei III Tysiąclecia w granicy.

W między czasie byliśmy w Bieszczadach na zaproszenie przedstawicieli BDPN ( Bieszczadzki Park Narodowy ). Prezentując naturalne produkty PRG-30 i impregnat barwiący Ekotep wspólnie z pracownikami odnowiliśmy stół biwakowy z litego drewna na parkingu w miejscowości Wołosate.
Nasze produkty przypadły do gustu w tej pięknej krainie. Mamy nadzieję tam powrócić aby pomóc w odnowieniu kolejnych obiektów infrastruktury turystycznej. Być może nastąpi to w ciągu tygodnia. O ile oczywiście dopisze pogoda. Wiązać się to będzie z wizytą w kolejnym Parku Narodowym, który zainteresowany jest naturalnymi produktami firmy Kelmolis, której wyłącznym dystrybutorem w Polsce jest firma HMF24.pl. Aby skontaktować się z nami skorzystaj z formularza kontaktowego ponieżej galerii zdjęć.