
Impregnacja drewna a pęcherze żywiczne -ważne
01/02/2025Impregnacja drewna a pęcherze żywiczne – ważne
Impregnacja drewna a pęcherze żywiczne to bardzo ważny czynnik. wbrew pozorom dość skomplikowanego procesu zabezpieczenia konserwacji i ochrony drewna.
Używając drewna żywicznego musimy się liczyć z występowaniem w nim pęcherzy żywicznych usytuowanych pod samą powierzchnią drewna. Na zdjęciu przekroju deski, które zrobiłem widać dokładnie jak wygląda taki pęcherz. Ponad pęcherzem znajduje się cieniutka warstwa drewna (1- 2 mm) co czyni go niewidocznym. Dopiero przekrój tej deski ujawnia co znajduje się wewnątrz.
Impregnacja drewna mniej skuteczna miejscowo
Wyobraź sobie teraz, że to miejsce zaimpregnowane np. olejem lnianym do drewna , który wchłania się dość głęboko w drewno i penetruje je dłuższy czas ma ograniczoną możliwość wprowadzenia impregnatu w tym miejscu. Produkty olejowe, które ulegają polimeryzacji w jej czasie zmniejszają jeszcze swoją objętość.
W czasie zabezpieczania drewna nie wiesz, że pod wierzchnią warstwą drewna kryje się taka „niespodzianka”. Dowiesz się o tym dopiero kiedy miejsce to będzie bardziej podatne na „szarzenie” (rozkład szary) czy też inne skutki braku impregnatu.
Jak sobie z tym radzić?
Przed rozpoczęciem budowy z drewna zadaj sobie pytania:
- Czy chcę budować z drewna bo to szlachetny, wdzięczny i zdrowy materiał budowlany?
- Czy chcę budować dom z drewna bo sąsiad ma taki i jest na to moda?
- Czy mam świadomość, że będę musiał pielęgnować ten dom, oglądać go aby wcześniej wychwycić czy należy go pielęgnować ?
Jeżeli już postanawiasz budować z drewna i wiesz ile korzyści Ci to przyniesie, a także ile musisz mu poświecić dbałości i staranności. Twój dom z drewna jest jak związek. Trzeba go pielęgnować, dbać, poświęcać trochę czasu na ocenę stanu, naprawić i wybaczać, itp. Jeżeli to zrozumiesz – to zacznij przygodę z drewnem, buduj dom i korzystaj z jego dobrodziejstw.
Jeżeli uważasz, że twój dom będzie jak z prospektów lub wyobraźni o równej kolorystyce ścian i idealną strukturą drewna. Że nie trzeba będzie o niego dbać, doglądać i pielęgnować – poszukaj innych materiałów budowalnych.
Czy konstrukcje drewniane są aż tak bardzo pracochłonne w utrzymaniu?
Jeżeli drewno zostało odpowiednio dobrane i zabezpieczone, a w czasie użytkowania doglądane i na bieżąco pielęgnowane. Posłuży ci zapewne długie lata.
Warto jest też rozważyć zastosowanie na elewacje i elementy drewna narażone na promieniowanie UV naturalnego oleju z żywicą. Posiada on zdecydowanie większą odporność na ścieralność i promieniowanie UV. W przypadku pęcherza żywicznego pod warstwą drewna lepiej zabezpieczy powierzchniowo drewno niż olej lniany surowy do drewna. Jest to olej lniany gotowany, który o wiele szybciej się polimeryzuje i działa w warstwie zewnętrznej wraz z żywicą.
Zapraszamy do oceny naszej działalności – KLIKNIJTU