Olej lniany HMF do drewna na placu budowy. Galeria zdjęć.

Olej lniany HMF do drewna na placu budowy.

Pełną parą ruszyły prace przy budowlach melioracyjnych na terenach rezerwatu przyrody – Kampinoski Park  Narodowy. Mimo mrozów zaolejowane wcześniej drewno dębowe wbijane jest za pomocą ciężkich urządzeń w ziemię. Wczorajszy dzień było pierwszym dniem prac w terenie. Wcześniej tak jak pisaliśmy drewno było przygotowywane w siedzibie firmy – wykonawcy pracy. Drewniane bale były obrabiane za pomocą maszyn. Frezowane połączenia, ostrzenie bali i impregnacja drewna olejem lnianym HMF odbywała się w ogrzewanych pomieszczeniach.

Teraz prace przeniosły się w plener. Mróz wprawdzie odpuszcza i lada moment mają pojawić się dodatnie temperatury ale w lesie zamarznięta ziemia i lód na bagnach powoduje, że nadal jest bardzo zimno.

W związku z okresem ochronnym w miejscach wykonywania prac inwestycje musiały ruszyć już teraz.  Ponadto mróz jest jednak sojusznikiem firmy budowlanej. Miejsca te obecnie skute lodem w czasie odwilży staną się znów terenami bagnistymi i ciężki sprzęt miałby zapewne duże problemy z dotarciem na miejsc i wykonaniem prac.

Tak więc nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. Tak więc sezon 2016/2017 trwa dla nas cały czas.
Cieszy nas to, że naturalny olej lniany HMF trafił w miejsce gdzie naturalne impregnaty do drewna. Mamy nadzieję, że między innymi naszej współpracy z Parkami Narodowymi na terenie kraju uda się wyeliminować chociażby te najbardziej toksyczne środki do zabezpieczania drewna, a naturalne impregnaty zajmą ich miejsce.

Obecny wybór oleju lnianego do impregnacji drewna czy innych naturalnych preparatów używanych od zeszłego roku przez Parki Narodowe to nie przypadek. Nasze rozmowy i testy trwają już od dobrych dwóch lat.

Liczy się nie tylko naturalne pochodzenie i bezpieczeństwo jakie dają naturalne oleje, smoły drzewne i inne preparaty.
Liczy się także w bardzo dużej mierze ich trwałość, które to założenia spełniają preparaty na bazie olei lnianych.

Jesteśmy także przygotowywania programu „Natura dla natury”, mającego na celu promocję naturalnych preparatów do ochrony, konserwacji i barwienia drewna. Program ten ma być skierowany właśnie do Parków Narodowych i Skansenów.

Ma na celu umożliwić szczególnie tym instytucjom publicznym korzystanie w szerszym zakresie z naturalnych i trwałych środków ochrony drewna.
Przed nami jest jeszcze sporo pracy i wiele, wiele spotkań z potencjalnymi partnerami naszego programu. Nie będzie to łatwe zadanie ale nie oznacza, że nie będzie możliwe do realizacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *