Łódź drewniana – konserwacja przed sezonem.

Łódź drewniana – konserwacja przed sezonem.

Łódź drewniana to niegdyś nierozerwalny element krajobrazu polskich rzek, a dziś dość dość unikalny widok. Tym bardziej jeżeli jest łódź dość znacznych rozmiarów.

Generalnie wydawać by się mogło, że żegluga rzeczna to zapomniana dziedzina w naszym kraju. I nie chodzi ty tylko o drewniane łodzie ale ogólnie o przewóz towarów, turystykę wodną czy też inne dziedziny, które kiedyś były codziennością.

Na szczęście jednak są pasjonaci, którzy przywracają zapomniane tradycje. I właśnie z takimi ludźmi udało mi się wczoraj spotkać, i jak się domyślacie było to bardzo owocne spotkanie. Mam nadzieję, że z korzyścią dla obydwu stron. Jego celem było przygotowanie wspólnej koncepcji odnowy łodzi drewnianych oraz nawiązania w tym zakresie współpracy.

Co więcej ludzie z którymi się spotkałem stawiają również mocno na ekologię i czystość rzek oraz ich otoczenia. Angażują się w różne projekty z tym związane.

Obecnie za mało jeszcze wiem o całej działalności w związku z czym warto skorzystać z odnośników zamieszczonych w powyższym tekście.

Jeżeli spodoba Ci się ten artykuł wspomóż mnie – Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powrócę natomiast do wczorajszego spotkania.
Kiedy zadzwonił do mnie Pan Robert Jankowski po chwili rozmowy wiedziałem już, że muszę z nim spotkać i porozmawiać. Zobaczyć te drewniane cudeńka o których mi opowiadał. Rzadko można porozmawiać z kimś w tym kraju kto wie co to jest dzięgieć i tradycyjna budowa łodzi drewnianych uszczelnianych sznurami konopnymi nasączanymi olejem i tak samo zapomnianym jak stare drewniane łodzie produktem jakim jest smoła drzewna.

Po wczorajszym spotkaniu i rozmowie traktuję ten wpis bardziej jako preludium do (jak mam nadzieję) szczegółowych opisów prac przy tych drewnianych skarbach, a być może nawet powstaniu filmów ich dotyczących.

W każdym razie wczoraj wykonaliśmy próby naszego oleju lnianego i produktów Ekotep – smoła drzewna na jednej z łodzi przechodzących prace konserwacyjne przed sezonem. Znalazło się również zastosowanie dla naszego nowego produktu – Danish Oil, którego nie wprowadziliśmy jeszcze do sprzedaży, a który pojawi się już wkrótce.

Mam nadzieję, że już wkrótce będę mógł Wam zaprezentować kolejne relacje z naszych spotkań i przedstawić galerię zdjęć oraz filmy z prac konserwacyjnych. Będą one zawierały także rozmowy z osobami z pasję do tego prawie przeminęło, a teraz dzięki nim się odradza.

Wszystko powiem wskazuje, że nasze produkty zarówno frmy Kelmolis jak i HMF24.pl będą miały w tym odrodzeniu jakiś udział.