What can we help you with?

< All Topics
Print

Olej lniany do drewna – dlaczego dobrze zabezpiecza ?

Olej lniany do drewna – dlaczego dobrze zabezpiecza drewno i inne materiały ?

Wbrew niektórym opiniom z którymi się spotkałem (nawet wśród specjalistów i sprzedawców) nie zabezpiecza z tego powodu, że jest tłusty.
Argumentem tej odpowiedzi było najczęściej to, że jest tłusty i woda z niego spływa. Bzdura ! Po pierwsze to olej unosi się na wodzie, a nie na odwrót. W związku z tym olej byłby szybko wypłukany. Tak jak to jest z przepalonym olejem silnikowym czy łupkowym.

Olej lniany spolimeryzowany do drewnaOlej lniany do drewna zabezpiecza drewno dlatego, że ma zdolność polimeryzacji.

Inne oleje, które mają zdolność to olej z czarnuszki i wiesiołka. Te dwa oleje występują najczęściej w kosmetykach i produktach farmaceutycznych. Ich cena jest wysoka, a także są mniej popularne w uprawie.
Aby olej służył do drewna musi być pozbawiony protein. W innym przypadku będzie jełczał, brzydko pachniał i kleił się przez nawet bardzo długi czas. Olej lniany służy także do wyrobu kitu do okien, farb lnianych (olejnych), a także impregnacji bezpośredniej tym olejem.

Na filmie poniżej zobaczycie jak wygląda olej lniany do drewna firmy HMF24.pl po około 7 dniach kiedy stał na parapecie w słoneczne dni nalany do zakrętki od słoika.

Produkty do impregnacji wykonane na bazie ciężkich benzyn, ropy i innych najczęściej szkodliwych substancjach muszą być żelowane ponieważ one nie ulegają polimeryzacji. W związku z czym uniemożliwiają one drewnu “oddychanie” i wymianę wodną.

Olej lniany do drewna działa ja membrana regulująca gospodarkę wodną drewna. W związku z powyższym warto wybrać dobry olej od zaufanego sprzedawcy. Widziałem już oferty olei pastewnych jako super olei do drewna.

Table of Contents