Pytania i odpowiedzi – FAQ

Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi. FAQ

Jak pokazują nasze doświadczenia z zabytkami drewnianymi i sposobem ich zabezpieczenia i konserwacji postawiliśmy właśnie na przywrócenie impregnatów naturalnych stosowanych nawet od mocno ponad 1000 lat. Olej lniany do drewna, olej tungowy czy też olej duński świetnie sprawują się również w obecnych realiach. Smoła drzewna działa aseptycznie w związku z tym zabezpiecza doskonale drewno osadzone w drewnie i w ziemi. Odpowiednie mieszanki smół drzewnych, oleju i żywicy świetnie sprawdzają się na tarasach, podłogach drewnianych, a także na elewacjach domów z drewna. Przydają się także przy wytwarzaniu rękodzieł. Produkty naturalne często są bardziej żywotne niż impregnaty chemiczne. Nie trują one otoczenia i użytkowników. Co więcej drewno zabezpieczone naturalnymi impregnatami jest łatwiej naprawić miejscowo. Nie stanowi dużego problemu scalenie kolorystyczne naprawianych fragmentów zabezpieczonego naturalnie drewna. W przypadku impregnatów chemicznych (szczególnie barwionych) najczęściej wymaga szlifowania lub piaskowania całej powierzchni.


Poniżej możesz zadać pytanie na które odpowiemy w tym poradniku.

Zapewne najważniejszym atutem jest tu doświadczenie z impregnatami firmy HMF24. Nie tylko doświadczenie z impregnatami ale przede wszystkim z pracą z drewnem. Bo jak niby może doradzać osoba, która tylko sprzedaje impregnaty, a w wielu przypadkach nic nimi nie zrobiła albo nawet nie wykonywała nigdy żadnych prac z drewnem ? Firma HMF24 miała możliwość uczestniczyć w pracach zarówno konserwatorskich, a także budowania i zabezpieczania domów z drewna, konstrukcji ogrodowych itp. Znajomość drewna i budowy z drewna jest bardzo ważna przy doborze odpowiednich impregnatów. Pomoc przed sprzedażowa i po sprzedażowa jest tak samo ważna. Domeną firmy HMF24 ze względu na doświadczenia z zabezpieczenie, ochroną i konserwacją drewna jest pomoc na każdym etapie pracy z drewnem.

Jej dewizą jest pomoc Klientom przy doborze odpowiednich preparatów i radzenie sobie z problemami, które mogą napotkać przy pracy z drewnem.
"Pomagamy, doradzamy bo z drewnem na co dzień do czynienia mamy."


Poniżej możesz wpisać swoje pytanie na które chciałbyś otrzymać odpowiedź.

Drewno zabezpieczone produktami naturalnymi czy tym bardziej chemicznymi należy konserwować i pielęgnować aby nie doprowadzić do stanu, który będzie wymagał usuwania całości powłoki zabezpieczającej. Tym bardziej jest to powłoka chemiczna, która nie jest łatwa, a często także niemożliwa do miejscowej naprawy.

Tak czy inaczej drewno wymaga zainteresowania nim. Należy oglądać drewno i sprawdzać jak najczęściej czy nie zmienia ono miejscowo koloru, czy nie pojawiają się jakieś porosty i temu podobne. 

Jeżeli drewno odbarwia się miejscowo może to świadczyć o tym, że środek zabezpieczający w tym miejscu utlenia się i ulega biodegradacji. Bez względu na to czym drewno było zabezpieczane warto wtedy użyć wtedy olej lniane do drewna. Może to być Ekolen z żywicą lub olej lniany surowy do drewna. Ważne aby był to sprawdzony i dedykowany do drewna. 

Mydło lniane - dobrą praktyką jest mycie zabezpieczonego drewna mydłem lnianym do mycia drewna i innych powierzchni. Mydło lniane - przynajmniej oferowane przez firmę HMF24.pl posiada dość wysoką zasadowość (około 9-10 pH) co powoduje, że niszczy zarodniki pleśni, grzybów itp., a także posiada ono nie zmydlone cząsteczko oleju lnianego, które w trakcie mycia drewna osadzają się w drewnie i uzupełniają polimery. 

Takie zabiegi najlepiej wykonywać wczesną wiosną i późną jesienią. 

Najważniejsze jest to aby nie przeoczyć aby doszło do sytuacji kiedy będzie wymagana interwencja mechaniczna lub z użyciem chemii do usuwania powłok, mechaniczna - szlifowanie lub piaskowanie. Wtedy koszty drastycznie wzrastają, a finałem jest położenie nowych powłok zabezpieczających.

W przypadku środków naturalnych typu smoły drzewne czy oleje można naprawić takie miejsca punktowo,

Smoły drzewne do drewna Ekotar dzielą się na dwie grupy:

  • Smoła Ekotar 48 służy do zabezpieczenia podwalin, drewna osadzonego w wodzie lub gruncie, zabezpieczania łodzi drewnianych  - dna i burt poniżej linii wodnej, więźby dachowej, i wszelkiego drewna budowlanego do którego będzie uniemożliwiony lub utrudniony dostęp do późniejszej konserwacji.
  • Smoły drzewne Ekotar 18, 19 i 20 różnią odcieniem. Ekotar 18 jest najjaśniejszą mieszanką, Ekotar 19 pośrednią, a Ekotar 20 najciemniejszą.  ich zastosowanie jest dość szerokie. Mogą służyć do tarasów, podłóg, elewacji domów z drewna lub bala, architektury ogrodowej, drewna ozdobnego i każdego rodzaju drewna o dowolnym przeznaczeniu. Zawierają dużą ilość żywicy (kalafonii) dzięki czemu są mniej narażone na warunki atmosferyczne i biologiczne. Dzięki zawartości kalafonii działają anty poślizgowo nawet na mokrych powierzchniach płaskich. Żywica sosnowa - kalafonia zwiększa również odporność na promieniowanie UV.

Poniżej możesz zadać pytanie na które odpowiemy w tym poradniku.

Smoła drzewna do drewna Ekotar 19Smoła drzewna Ekotar występuje w obecnie w 4 wariantach. Ekotar 48, 18, 19 i 20.

Ekotar 48 służy do zabezpieczania podwalin, łączeń ciesielskich, drewna osadzanego w w ziemi i wodzie, dnia łodzi drewnianych i burt do linii wodnej. Stosuje się ją także do zabezpieczania drewna, do którego nie będzie dostępu po zakończeniu budowy. (brak możliwości konserwacji). Wartą nią zabezpieczyć gonty czy też elemennty drewniane dachu.

Smoła drzewna do drewna Ekotar 18, 19 i 20 służą do zabezpieczanie tarasów, elewacji, elewacji domów drewnianych (wewnątrz i na zewnątrz), drewnianej architektury ogrodowej, placów zabaw oraz wszelkiego drewna użytkowego i ozdobnego. 

Jak używać smoły drzewne Ekotar ?

  • smołę w zamkniętym opakowaniu wstawić do naczynia z gorącą wodą  (50 -70) stopni Celsjusza.  Co jakiś czas warto wstrząsnąć opakowaniem ze smołą aby całość rozgrzała się równomiernie,
  • po uzyskaniu odpowiedniej temperatury opakowanie wyjąć z kąpieli wodnej  i wymieszać wstrząsając energicznie kanistrem,
  • odlać wymaganą ilość smoły drzewnej do pojemnika z którego będzie nabiera do rozprowadzania na drewnie,
  • co jakiś czas w czasie nakładania przemieszać smołę w tym pojemniku,
  • smołę najlepiej jest nakładać pędzlem z naturalnego włosia,
  • smołę drzewną należy nakładać cienką warstwą dokładnie wcierając w drewno. Nadmiar smoły drzewnej nakładany w jednej warstwie nie działa lepiej, a wręcz przeciwnie.
  • po 5 - 10 minutach od nałożenie smoły drzewnej ponownie rozprowadzić nałożoną już smołę drzewną pędzlem bez pobierania ponownie smoły. 
  • następnie obserwować jak smoła wnika w drewno i w przypadku kiedy będzie ona wchłaniana intensywniej w jednych miejscach, a w drugich mniej intensywnie ponawiać rozprowadzanie smoły drzewnej,
  • w zależności od temperatury otoczenia odczekać aż smoła wniknie w drewno i będzie sucha w dotyku. Dłuższy odstęp pomiędzy malowaniem pierwszej i drugiej warstwy jest korzystniejszy dla trwałości zabezpieczonego drewna. Nie powinno się nakładać kolejnej warstwy smoły drzewnej wcześniej niż po 12-24 godzinach dotyczy wszystkich produktów z olejem lnianym. 
  • jeżeli na drewnie pojawią się miejsca nabłyszczone, świadczyć to będzie, że żywica zawarta w smole drzewnej nie została dokładnie rozprowadzona. Możną ją po wyschnięciu polerować ściereczką. Ale lepszym rozwiązaniem jest jej rzetelne rozprowadzanie w czasie dosychanie Smoły drzewnej Ekotar czy też oleju z żywicą Ekolen.

Poniżej możesz zadać pytanie na które odpowiemy w tym poradniku.

Ekolen Ekolin - naturalny olej do podłogi I elewacja I domy z drewna I odporny na ścieralność i UV 01 Jak stosowaćEkolen olej z żywicą do drewna

jest wykonany na bazie oleju lnianego gotowanego oraz żywicy sosnowej ( kalafonia ).

 Dzięki swoim właściwościom zwiększa wytrzymałość drewna - podłogi, tarasy, a także elewacje, zabawki drewniane, meble, itp. a także w przypadku podłóg czy tarasów powoduje, że drewno nawet mokre nie jest śliskie. Żywica także zwiększa ochronę przed promieniowaniem UV.

Jak stosować olej z żywicą Ekolen?

  • podgrzać olej w kąpieli wodnej do około 25-30 stopni Celsjusza. W  przypadku zimnego drewna nawet do 45 stopni Celsjusza,
  • dokładnie wymieszać w opakowaniu (wstrząsając kanistrem),
  • odlać wymaganą ilość do pojemnika z którego będziecie nakładać Ekolen na drewno,
  • najlepiej użyć do tego pędzla z naturalnego włosia,
  • nakładać olej w małych ilościach, rozprowadzać  na drewnie i wcierać (olej nie powinien być nakładany w nadmiarze).
  • po nałożeniu oleju na całą powierzchnię po około 15 - 30 minutach rozprowadzić ponownie olej po całej powierzchni, a w szczególnie w miejsca gdzie się wchłonął.
  • warto tą czynność powtarzać co jakiś czas jeżeli w jednym miejscu stoi na warstwie drewna, a w innym wszedł już głębiej,
  • pozostawić drewno na około 12 (czas może być dłuższy w zależności od temperatury i nasłonecznienia). Jeżeli olej będzie nadał niedoschnięty należy ponownie rozprowadzić go "suchym" pędzlem po drewnie i w razie potrzeby przetrzeć nie pylącą ściereczką. 
  • po całkowitym wyschnięciu pierwszej warstwy oleju powtórzyć czynność nakładając drugą warstwę w zmniejszonej ilości w stosunku do warstwy pierwszej,
  • jeżeli drewno będzie bardzo chłonne można zastosować olej z żywicą jako trzecią warstwę,
  • czym odstęp pomiędzy nakładaniem warstw będzie dłuższy tym lepiej. Warto jeżeli czas mocno nie goni odczekać nawet 3-4 dni lub więcej,
  • po ostatniej położonej warstwie pod koniec dosychania  dokładnie rozprowadzić olej z żywicą aby nie powstały miejsca nabłyszczone żywicą,
  • jeżeli takowe pozostaną warto spolerować ściereczką lub mechanicznie tarczą filcową na małych obrotach.

Po przeczytaniu tych rad warto popróbować nakładanie oleju lnianego z żywicą na małych deseczkach aby nabrać wprawy i wyczucia.

Uwaga !

Wszystkie produkty na bazie oleju lnianego gotowanego jak i sam olej lniany gotowany mogą powodować samozapłon ściereczek czy też papierów używanych do wycierania oleju. Samo drewno nie jest na w żaden sposób narażone na samozapłon. 

Warto wszelkie papiery i ściereczki mające kontakt z produktem na bazie oleju lnianego gotowanego bądź też z samym olejem gotowanym zanurzyć w wodzie po wykonanej pracy. Może je także rozprostować i powiesić. 

Najczęściej do samozapłonu ściereczek i papieru, którymi wyciera się olej lniany gotowany dochodzi kiedy zostaną one zmiętoszone (zgniecione w kulę) i włożone do zamykanego pojemnika. 


Poniżej możesz zadać pytanie na które odpowiemy w tym poradniku.

Bielik do drewna biobójczy rozjaśnia drewno usuwa szarzenie drewna i zasinienie 5 l Bielik do wybielania drewna

Jest jest produktem działającym aktywnie i powierzchniowo biobójczo. Wady drewna są pochodną biologii, która osiedla się w drewnie, a głównie w jego powierzchni. Rozkład szary drewna, mchy czy też porosty. Bielik działa szybko i agresywnie w stosunku do tych zagrożeń. Dlatego też jest w stanie przywrócić bez szlifowania  pierwotny kolor drewna. Niszczy ona także jaja szkodników technicznych drewna, a także larwy, które jeszcze nie przedostały się w głębszą warstwę drewna.

Można nim także nastrzykiwać aktywne (tam gdzie pojawia się nowa mączka drzewna) otwory żerowe szkodników technicznych drewna, a następnie zatkać je np. papierem. Dzięki temu w ciepłe dni część bielika przejdzie w stan gazowy (chlor) i będzie wypełniać korytarz żerowy.

Czym jest bielik?

Bielik został wykonany na bazie chloru z dodatkiem utleniaczy. Dzięki temu niszcząc niekorzystną biologię w drewnie "wybiela drewno" do jego naturalnego wybarwienia. 

Środki ostrożności !

Bielik jest produktem skierowanym do fachowców ze względu na silne działanie.
Osoba używająca Bielik powinna powinna zabezpieczyć:

  • oczy,
  • drogi oddechowe,
  • twarz, 
  • dłonie,
  • oraz wszystkie odsłonięte części ciała. 

Aby nie zniszczyć ubrania warto korzystać z kombinezonów malarskich, masek z pochłaniaczem substancji chemicznych, grubych gumowych rękawic czy też innych środków ochrony osobistej według zaleceń BHP.


Poniżej możesz zadać pytanie na które odpowiemy w tym poradniku.

Po wywierceniu otworu pod wkręt lub wkrętu wkręcanego bez nawiercenia warto jest go posmarować olejem lub smołą drzewną do drewna.
Wkręt wejdzie o wiele łatwiej, a dodatkowo zabezpieczy otwór. 

Przekrój czołowy drewna - impregnacjaNajważniejsze miejsca do zabezpieczenia drewna to przekrój czołowy drewna.

Czyli najprościej mówiąc wszystkie końcówki bali, kantówek i desek.

Kolejnymi miejscami, które trzeba należycie zabezpieczyć to

wszystkie łączenia ciesielskie w których przekrój czołowy jest odsłonięty w wielu miejscach, a ponadto są miejsca najczęściej niedostępne do łatwej konserwacji i zabezpieczeni  drewna.

W związku z powyższym należy także zabezpieczyć naprawdę porządnie drewno do którego nie będzie już dostępu.

Polecam do tego celu smołę drzewną do drewna , która ma działanie aseptyczne i zabezpieczy drewno na długie lata. Widziałem tak zabezpieczoną konstrukcję nośną, deski szalunkowe od wewnętrznej strony, a także więźbę dachową. 
Miałem oglądać to w wówczas 110 letnim budynku Sanatorium Świder Majera  Górewicza w Otwocku. 

Byliśmy tam w ramach Koła Naukowego Ochrony i Konserwacji Drewna Wydziału Technologii Drewna SGGW.
Ocenialiśmy możliwości remontu tego pięknego zabytku.


Poniżej możesz zadać pytanie na które odpowiemy w tym poradniku.

Pędzel z naturalnego włosia 3 calowy ProfesjonalnyNajlepszy do oleju lnianego do drewna, farby na bazie oleju lnianego i smoły drzewnej  jest pędzel z włosia naturalnego. Musi to być wysokiej jakości, który nie gubi włosia. Zdecydowanie lepiej pracuje się takimi pędzlami niż z syntetycznych włókien. Jest łatwy do umycia przy zastosowaniu mydła lnianego.
W przypadku smoły drzewnej do podwalin i drewna osadzanego w gruncie lub wodzie warto przyciąć troszkę włosie aby zwiększyć jego sztywność i ułatwić sobie pracę.


Poniżej możesz zadać pytanie na które odpowiemy w tym poradniku.

Olej lniany surowy do drewna penetruje najgłębiej drewno. Olej lniany gotowany w związku z szybszą polimeryzacją wymuszoną przez sykatywy, a także przez sam proces gotowania. Olej lniany polimeryzuje się znacznie wolniej dzięki czemu przez włókna dociera w głąb przekroju czołowego drewna i zostaje rozprowadzany przez kapilary wzdłuż przekroju czołowego przechodząc również w jego głębsze warstwy. 

Olej lniany gotowany dedykowany jest głównie do mieszania z barwnikami czy też smołami drzewnymi ponieważ jego krótszy czas polimeryzacji, a co za tym idzie zagęszczania się jest krótszy. Dzięki temu przy używaniu bejc z oleju lnianego, farby lnianej czy też mieszanek smół drzewnych z olejem lnianym nie pozostawiają tak łatwo smug czy też zacieków jakby to miało miejsce przy mieszance z olejem lnianym surowym. Niestety często pojawia się w opisach wielu sprzedawców, że to właśnie olej lniany gotowany penetruje drewno najgłębiej. My czyli HMF24.pl używamy oleju lnianego gotowanego jedynie do mieszania smół drzewnych Ekotar i oleju z żywicą Ekolen.