Jak stosować smołę drzewną Ekotar?

Smoła drzewna do drewna Ekotar 19Smoła drzewna Ekotar występuje w obecnie w 4 wariantach. Ekotar 48, 18, 19 i 20.

Ekotar 48 służy do zabezpieczania podwalin, łączeń ciesielskich, drewna osadzanego w w ziemi i wodzie, dnia łodzi drewnianych i burt do linii wodnej. Stosuje się ją także do zabezpieczania drewna, do którego nie będzie dostępu po zakończeniu budowy. (brak możliwości konserwacji). Wartą nią zabezpieczyć gonty czy też elemennty drewniane dachu.

Smoła drzewna do drewna Ekotar 18, 19 i 20 służą do zabezpieczanie tarasów, elewacji, elewacji domów drewnianych (wewnątrz i na zewnątrz), drewnianej architektury ogrodowej, placów zabaw oraz wszelkiego drewna użytkowego i ozdobnego.

Jak używać smoły drzewne Ekotar ?

  • smołę w zamkniętym opakowaniu wstawić do naczynia z gorącą wodą  (50 -70) stopni Celsjusza.  Co jakiś czas warto wstrząsnąć opakowaniem ze smołą aby całość rozgrzała się równomiernie,
  • po uzyskaniu odpowiedniej temperatury opakowanie wyjąć z kąpieli wodnej  i wymieszać wstrząsając energicznie kanistrem,
  • odlać wymaganą ilość smoły drzewnej do pojemnika z którego będzie nabiera do rozprowadzania na drewnie,
  • co jakiś czas w czasie nakładania przemieszać smołę w tym pojemniku,
  • smołę najlepiej jest nakładać pędzlem z naturalnego włosia,
  • smołę drzewną należy nakładać cienką warstwą dokładnie wcierając w drewno. Nadmiar smoły drzewnej nakładany w jednej warstwie nie działa lepiej, a wręcz przeciwnie.
  • po 5 – 10 minutach od nałożenie smoły drzewnej ponownie rozprowadzić nałożoną już smołę drzewną pędzlem bez pobierania ponownie smoły.
  • następnie obserwować jak smoła wnika w drewno i w przypadku kiedy będzie ona wchłaniana intensywniej w jednych miejscach, a w drugich mniej intensywnie ponawiać rozprowadzanie smoły drzewnej,
  • w zależności od temperatury otoczenia odczekać aż smoła wniknie w drewno i będzie sucha w dotyku. Dłuższy odstęp pomiędzy malowaniem pierwszej i drugiej warstwy jest korzystniejszy dla trwałości zabezpieczonego drewna. Nie powinno się nakładać kolejnej warstwy smoły drzewnej wcześniej niż po 12-24 godzinach dotyczy wszystkich produktów z olejem lnianym.
  • jeżeli na drewnie pojawią się miejsca nabłyszczone, świadczyć to będzie, że żywica zawarta w smole drzewnej nie została dokładnie rozprowadzona. Możną ją po wyschnięciu polerować ściereczką. Ale lepszym rozwiązaniem jest jej rzetelne rozprowadzanie w czasie dosychanie Smoły drzewnej Ekotar czy też oleju z żywicą Ekolen.