Drewno zabezpieczone produktami naturalnymi czy tym bardziej chemicznymi należy konserwować i pielęgnować aby nie doprowadzić do stanu, który będzie wymagał usuwania całości powłoki zabezpieczającej. Tym bardziej jest to powłoka chemiczna, która nie jest łatwa, a często także niemożliwa do miejscowej naprawy.
Tak czy inaczej drewno wymaga zainteresowania nim. Należy oglądać drewno i sprawdzać jak najczęściej czy nie zmienia ono miejscowo koloru, czy nie pojawiają się jakieś porosty i temu podobne.
Jeżeli drewno odbarwia się miejscowo może to świadczyć o tym, że środek zabezpieczający w tym miejscu utlenia się i ulega biodegradacji. Bez względu na to czym drewno było zabezpieczane warto wtedy użyć wtedy olej lniane do drewna. Może to być Ekolen z żywicą lub olej lniany surowy do drewna. Ważne aby był to sprawdzony i dedykowany do drewna.
Mydło lniane – dobrą praktyką jest mycie zabezpieczonego drewna mydłem lnianym do mycia drewna i innych powierzchni. Mydło lniane – przynajmniej oferowane przez firmę HMF24.pl posiada dość wysoką zasadowość (około 9-10 pH) co powoduje, że niszczy zarodniki pleśni, grzybów itp., a także posiada ono nie zmydlone cząsteczko oleju lnianego, które w trakcie mycia drewna osadzają się w drewnie i uzupełniają polimery.
Takie zabiegi najlepiej wykonywać wczesną wiosną i późną jesienią.
Najważniejsze jest to aby nie przeoczyć aby doszło do sytuacji kiedy będzie wymagana interwencja mechaniczna lub z użyciem chemii do usuwania powłok, mechaniczna – szlifowanie lub piaskowanie. Wtedy koszty drastycznie wzrastają, a finałem jest położenie nowych powłok zabezpieczających.
W przypadku środków naturalnych typu smoły drzewne czy oleje można naprawić takie miejsca punktowo,