Olej lniany HMF do drewna na placu budowy. Galeria zdjęć.

Olej lniany HMF do drewna na placu budowy.

Pełną parą ruszyły prace przy budowlach melioracyjnych na terenach rezerwatu przyrody – Kampinoski Park  Narodowy. Mimo mrozów zaolejowane wcześniej drewno dębowe wbijane jest za pomocą ciężkich urządzeń w ziemię. Wczorajszy dzień było pierwszym dniem prac w terenie. Wcześniej tak jak pisaliśmy drewno było przygotowywane w siedzibie firmy – wykonawcy pracy. Drewniane bale były obrabiane za pomocą maszyn. Frezowane połączenia, ostrzenie bali i impregnacja drewna olejem lnianym HMF odbywała się w ogrzewanych pomieszczeniach.

Teraz prace przeniosły się w plener. Mróz wprawdzie odpuszcza i lada moment mają pojawić się dodatnie temperatury ale w lesie zamarznięta ziemia i lód na bagnach powoduje, że nadal jest bardzo zimno.

W związku z okresem ochronnym w miejscach wykonywania prac inwestycje musiały ruszyć już teraz.  Ponadto mróz jest jednak sojusznikiem firmy budowlanej. Miejsca te obecnie skute lodem w czasie odwilży staną się znów terenami bagnistymi i ciężki sprzęt miałby zapewne duże problemy z dotarciem na miejsc i wykonaniem prac.

Tak więc nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. Tak więc sezon 2016/2017 trwa dla nas cały czas.
Cieszy nas to, że naturalny olej lniany HMF trafił w miejsce gdzie naturalne impregnaty do drewna. Mamy nadzieję, że między innymi naszej współpracy z Parkami Narodowymi na terenie kraju uda się wyeliminować chociażby te najbardziej toksyczne środki do zabezpieczania drewna, a naturalne impregnaty zajmą ich miejsce.

Obecny wybór oleju lnianego do impregnacji drewna czy innych naturalnych preparatów używanych od zeszłego roku przez Parki Narodowe to nie przypadek. Nasze rozmowy i testy trwają już od dobrych dwóch lat.

Liczy się nie tylko naturalne pochodzenie i bezpieczeństwo jakie dają naturalne oleje, smoły drzewne i inne preparaty.
Liczy się także w bardzo dużej mierze ich trwałość, które to założenia spełniają preparaty na bazie olei lnianych.

Jesteśmy także przygotowywania programu “Natura dla natury”, mającego na celu promocję naturalnych preparatów do ochrony, konserwacji i barwienia drewna. Program ten ma być skierowany właśnie do Parków Narodowych i Skansenów.

Ma na celu umożliwić szczególnie tym instytucjom publicznym korzystanie w szerszym zakresie z naturalnych i trwałych środków ochrony drewna.
Przed nami jest jeszcze sporo pracy i wiele, wiele spotkań z potencjalnymi partnerami naszego programu. Nie będzie to łatwe zadanie ale nie oznacza, że nie będzie możliwe do realizacji.