
Bielik do drewna – zdjęcia testów naszego Klienta
23/02/2025
Bielik do drewna – zdjęcia testów naszego Klienta
Bielik do drewna cieszy się dużą popularnością wśród naszych Klientów. W wielu przypadkach ułatwia pracę z poszarzałym drewnem czy też zakażonym w inny sposób biologicznie.
Miło jest otrzymać zdjęcia od Klienta, który przetestował nasz produkt, a skutek przeszedł jego oczekiwania. W tym przypadku problemem było poszarzenie drewna (rozkład szary) na desce modrzewiowej ryflowanej. Wiele osób wie doskonale, jak ciężko jest wyszlifować wiele metrów kwadratowych. Co dopiero powiedzieć jeżeli jest to drewno ryflowane. Tu może pomóc jedynie szczotkarka ze szczotką z tworzywa. To także sporo pracy. Rozkład szary drewna nazywany też rozkładem pleśniowym, który powodowany jest przez niektóre gatunki grzybów należących do workowców i do grzybów niedoskonałych. Niestety szczotkowanie nie zawsze musi zniszczyć zarodniki w głębszej warstwie co spowoduje ich szybsze odrodzenie się.
Bielik do drewna przywraca drewnu jego naturalny kolor
Dzieje się to dzięki temu, że bielik posiada właściwości biobójcze powierzchniowe. Wnika w powierzchnię drewna niszcząc „ataki” biologiczne.
Warto też pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu drewna po takiej kuracji. Kładąc jak najszybciej impregnat np. taki jak olej lniany surowy, olej z żywicą czy też smołę drzewną, która ma działanie aseptyczne.
Impregnaty te powodują, że zabezpieczone nimi środowisko drewna zapobiega powstawaniu rozkładu szarego. Warto stosować każdego rodzaju drewna – budowlanego, ozdobnego, ogrodowego czy też do rękodzieła drewnianego.
Efekt finalny po zastosowaniu Bielika i oleju lnianego firmy HMF24.
Zdjęcie po prawej stronie zostało nadesłane przez naszego Klienta, który zdecydował się przeprowadzić renowację tarasu z modrzewia. Jak widzieliście wcześniej drewno było mocno poszarzałe. Po zastosowaniu Bielika i oleju lnianego taras wygląda jak nowy.
Bielik można używać również do walki ze szkodnikami technicznymi
drewna, które żerują już w drewnie. Bielik należy wstrzykiwać w otwory żerowe z których (aktualnie) wysypuje się mączka drewna. Oznacza to, że szkodnik jest aktywny, a także wskazuje miejsce w którym warto zadziałać. Kilkukrotne zastosowanie zapewne przyniesie dobry skutek. Szczególnie kiedy temperatura otoczenia i drewna jest wyższa warto wykorzystać to, że wstrzyknięty w stanie płynnym Bielik wydzieli z siebie gaz. Dobrze jest wtedy po wtryśnięciu zatkać otwór żerowy aby gaż wszedł w korytarze żerowe.