Smoła drzewna zabezpiecza słupy tężni.

Smoła drzewna zabezpiecza słupy tężni.

Świąteczny czas to radość i wypoczynek. Czyżby tylko to? Jak się okazuje to również praca.
Spacerując pomiędzy Ciechocińskimi Tężniami oglądałem przepiękną konstrukcję drewnianą z potężnych bali. Od razu w oczy rzuciły mi się słupy, które można chyba spokojnie nazwać fundamentami tężni. Takie same znajdują się pod zbiornikami solanki.

Drewno jest wspaniale zabezpieczone ściekającą z samej góry słoną wodą. Ciągły jej przepływ hartuje drewno zabezpieczając je przez owadami, grzybami i ogniem.
O tym jak sól chroni drewno przed ogniem przekonali się mieszkańcy kupujący drewno w czasie remontu tężni. Było ono sprzedawane za bardzo małe pieniądze. Niestety jako opał się nie sprawdziło. Także jego twardość skutecznie uniemożliwiała jego obróbkę.

Wróćmy jednak do zabezpieczenia fundamentu tężni czyli potężnych bali na których jest osadzona cała konstrukcja.
Jak widać na zdjęciu bale te są zabezpieczone smołą drzewną.
Bardzo duże  zagrożenie dla drewna stanowi kontakt z gruntem, a także tuż nad nim (około 20 cm) .
Smoła drzewna zabezpiecza dobrze drewno zarówno przed wilgocią jak i przed różnymi organizmami żyjącymi w ziemi.
Do tego celu służy między innymi smoła drzewna o nazwie Ekotep 148. Gęsta smoła drzewna (dzięgieć), zmieszana z olejem lnianym i terpentyną. Jest to gotowy produkt do użycia. Stosuje się go do zabezpieczania drewnianych łodzi, pomostów i słupów wbijanych w dna zbiorników wodnych.

Ekotep 148 służy również do zabezpieczania wszelkich łączeń ciesielskich, które są narażone na ciężkie warunki nie pozwalające na odpowiednią wentylację. Zabezpieczane są nią na przykład podwaliny domów drewnianych.

Informacje – info@hmf24.pl , tel 577-149-841