Zabezpieczanie i konserwacja – tarasy drewniane.

konserwacja tarasu ochrona i konserwacja drewna Zabezpieczanie i konserwacja – tarasy drewniane.

Tarasy tak jak inne drewniane konstrukcje wymagają zabezpieczenia i konserwacji.
W zależności od wybranych przez nas środków do barwienia, ochrony i konserwacji drewna czas pomiędzy zabiegami konserwacji jest różny. Trwałość środków zabezpieczających różni się diametralnie. Zapewne dla wielu z Was będzie ciosem w przekonania, że najlepszym zabezpieczeniem drewna tarasowego i nie tylko są lakiery. Czym twardsze tym lepsze i wytrzymujęce dłużej. Otóż lakiery, szczególnie te twarde nijak się mają do dobrej i długotrwałej ochrony drewna (szczególnie tego na zewnątrz). Zdacie zapewne pytanie dlaczego. Otóż jak większość z Was wie, drewno „całe swoje życie” pracuje. Rozszerza się i kurczy pod wpływem temperatur i innych warunków atmosferycznych. Powoduje to, że twarde preparaty położone na drewnie pękają. Powstają niewidoczne mikro szczeliny przez które woda dostaję się w głąb struktury drewna gdzie rozprowadzana jest włókanami drewna oraz wnika w głąb. W związku z tym, że lakiery nie przepuszczają wody i pary wodnej nie ma jak odparować. Wysokie temperatury powodują nagrzanie drewna i znajdującej się w nim wody. A czemu sprzyja takie środowisko? Tego pewnie domyślacie się sami. W związku zdecydowanie można polecić różne preparaty na bazie olei, woski, bejce olejowe itp. Polimery olei są elastyczne na tyle, że pracują razem z drewnem. Ponadto pozwalają aby drewno oddychało.
Nekotep skuteczna ochrona drewna przed wilgociąiezależnie czy są to gatunki rodzime gatunki drewna czy też drewno egzotyczne to drewno wymaga ochrony.
W przypadku drewna egzotycznego słyszałem opinię, że są to gatunki, które posiadają w sobie wiele olei i olejków i w związku z tym nie potrebują zabezpieczenia i częstej konserwacji. Pierwsza część tego stwierdzenia odnośnie zawartości w nich olei i olejków jest jak najbardziej trafna. Druga odnosząca się do jego ochrony i konserwacji zupełnie błędna.
Generalnie drewno egzotyczne jest bardzo wytrzymałe w klimacie w którym wyrosło. Niestety w Polsce dość szybko oddaje cale swoje zabezpieczenie (oleje i olejki) na zewnątrz. I właśnie zabezpieczenie tego drewna ma głównie spowodować stworzenie wszelkich warunków aby naturalne zabezpieczenie drewna egzotycznego pozostało w nim jak najdłużej.
Zacznijmy od początku. Budując drewniany taras warto zabezpieczyć drewno bardzo dokładnie. Nie żałując preparatu należy nałożyć co najmniej 2-3 warstwy. Szczególnie od tej strony desek tarasowych, która będzie od dołu. najczęściej budowa trasów jest „zamknięta” i tam nie będziemy mieli później dostępu. Tą stronę desek tarasowych proponowałbym zabepzieczyć impregnatem EKOTEP.  Zawiera jego bazą są odpowiednie oleje i zawiera on smołę drzerwną, kalafonię i inne dodatki naturalne zabezpieczające drewno przed ciężkim warunkami, które występują w miejscach  Ekolin olej do podłog olej do tarasów olej do blatówbardzo wilgotnych, a nawet w wodzie (preparat używany jest zabezpieczania łodzi drewnianych i pali osadzanych w dnie zbiorników wodnych).
Preparat ten występuje również w różnych kolorach jak i bezbarwny. W związku z tym można  tylko i wyłącznie tym preparatem zabezpieczyć całe drewno tarasowe. Posiada on wysoką odporność na ścieranie.
Oczywiście tarasy drewniane mogą być zabezpieczane również olejem do podłóg i tarasów. Ekolin jest bardzo wytrzymałym i naturalnym produktem w którego skład wchodzą oleje roślinne, kalafonia i inne naturalne substancje zabezpieczające i chroniące drewno. Olej ten występuje również w formie barwionej. Dzięki czemu możesz dobrać odpowiedni kolor ze wzornika NCS i zabarwić swoją podłogę. Nadaje się on również do blatów, mebli drewnianych oraz różnych przedmiotów gospodarstwa domowego wykonanych z drewa. Jego siłę i moc zabezpieczania drewna również przed ścieraniem może odzwiercierdlać fakt, że jest on stosowany w Skandynawii, w Europie Zachodniej oraz w krajach nadbałtyckich do zabezpieczania parkietów sal gimnastycznych i hal widowiskowych.
Konserwację tarasów polecam wykonywać poprzez mycie (przynajmniej dwa razy w roku – początek i koniec sezonu) powierzchni tarasu. Do tego celu najlepiej moim zdaniem nadaje się naturalne mydło lniane, które możecie również wykorzystywać do mycia podłóg, elewacji drewnianych i betonowych, a także wszelkich innych przedmiotów. My używamy tego mydła również do mycia naczyń. Pozostawia ono na mytym przedmiocie warstwę polimerów oleju lnianego. Pamiętajcie również, że co kilka lat należy zaolejować taras przynajmniej jedną warstwą. Olej bowiem utlenia (nie wypłukuje) się w warstwie zewnętrznej zwiększając polimeryzację w warstwach głębokich. Tarasy drewniane zapewne odpłacą się ładnym wyglądem przez dziesiątki lat za dbanie o ich dobry stan.
Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego posta macie Państwo wystarczającą wiedzę aby dokonać odpowiedniego wyboru produktów do barwienia, ochrony i konserwacji drewna tarasowego, a także innego drewna w swoim domu i ogrodzie.
Gdybyście mieli jakieś wątpliwości prosimy o kontakt: info@hmf24.pl lub telefonicznie – 795-829-541
Z chęcia podzielimy się z Wami naszą wiedzą dotyczącądoboru najlepszego sposobu impregnacji Waszego drewna do różnych zastosowań. Bez nacisku na zakup oferowanych przez nas produktów:)
Tarasy drewniane