Zabezpieczanie drewna – renowacja krzyża

Zabezpieczanie drewna – renowacja krzyża

29/04/2024 Wyłączono przez admin

Odnawianie i Impregnacja drewna Szlifowanie drewna dębowego produkt naturalnyZabezpieczanie drewna – renowacja krzyża

Zabezpieczanie drewna to temat, który zapewne nigdy się nie wyczerpie. Dlaczego tak jest? Głównym powodem jest fakt, że drewno jest produktem naturalnym. Każda deska czy kantówka może pochodzić z innego pnia, a nawet fragmenty z tego samego mogą się różnić. Kolejna sprawa to świadomość klientów i sprzedawców impregnatów do drewna. Istotny jest gatunek drewna, jego pochodzeniu czy też innych cechach. Istotne jest również tu do czego będzie przeznaczone to drewno, a nawet czy będzie pod działaniem promieni słonecznych czy raczej w miejscu zacenionym.

Za nami jest już drugi etap odnowy Krzyża prawosławnego w Wigierskim Parku Narodowy. Pamiętacie zapewne, że nie wyglądał on dobrze. W pierwszym etapie użyliśmy nasz produkt produkt Bielik.

odnawianie drewna PRG 30 renowacja krzyża prawosławnego Wigry konserwacja drewnaDrugi etap zaczął się o obróbki mechanicznej drewna czyli szlifowania. Pierwszy szlif i fazowanie krawędzi, a także usuwanie skorodowanego drewna posłużyliśmy się papierem ściernym o gradacji 40. Kolejny szlif, a właściwie polerowanie to papier ścierny o gradacji 220.

Zabezpieczanie drewna to także właśnie obróbka mechaniczna o czym należy pamiętać. Tak obrobione drewno jest bardziej odporne na różne czynniki atmosferyczne, biologiczne, a także odporniejsze podpalenie. Ciężko jest uwierzyć, że owad – szkodnik techniczny drewna składający jaja jest w stanie swoim wątłym odwłokiem z „igiełką” cieńszą od włosa wbić się w drewno i złożyć tam jaja. O wiele bardziej prawdo podobne jest, że ta „igiełka” służy raczej do umieszczenia jaj pod jakieś odstające włókno.

Zabezpieczanie drewna ochrona konserwacja biobójczy prg20 grzybo bójczyZabezpieczenie drewna za pomocą naturalnego środka PRG-30

W porównaniu ze szlifowaniem twardego dębowego drewna to była przyjemność. PRG-30 to w 100% naturalny impregnat biobójczy na bazie wody. Wiele razy mieliśmy okazję przekonać się o jego zaletach. Zaletach których nie odnaleźliśmy w innych impregnatach. Rozłożony krzyż został zabezpieczony dwukrotnie sporą ilością tego środka. Wtedy ukazał się jego piękny kolor. Drewno ma już swoje lata i garbnik wybarwił je naprawdę na piękny kolor.

Już wkrótce trzeci etap prac. Zapadnie ostatnia decyzja czy użyjemy smół drzewnych Ekotep 119 czy też oleju duńskiego. Osobiście stawiam na olej duński 🙂 Czwartym etapem będzie postawienie krzyża na jego miejscu w lesie na terenie Wigierskiego Parku Narodowego. Będziemy Was o wszystkim informować na bieżąco. Pamiętajcie. Drewno jest produktem naturalnym i rządzi się swoimi prawami. Pokochaj drewno takim jakim jest. Impregnat do drewna

Zobacz też zabezpieczanie drewna olejem