Impregnat do drewna – Rutkowscy domy z bali.
16/03/2020Impregnat do drewna – Rutkowscy domy z bali.
Impregnaty do drewna – czyli na placu budowy z firmą Rutkowscy domy z bali.
Rano zadzwonił telefon z zaprzyjaźnionej firmy budującej domy z bali naturalnych. Okazało się, że prace poszły szybciej niż zakładano i przydałyby się impregnaty aby zakończyć budynek z bali.
Bale poszarzały troszkę od kurzu w związku z czym wymagały czyszczenia. Szybka decyzja i za kilka godzin jesteśmy na Śląsku na placu budowy domu. Prace rozpoczną się od umycia budynku mydłem lnianym. Poza walorami czyszczącymi posiada jeszcze dość wysokie PH co nie podoba się grzybom, mchom i wszelkim porostom.
PRG – 30 to środek biobójczy, który w przeciwieństwie do preparatów na bazie boraksu nie wypłukuje się tak szybko z drewna. Zostanie zastosowany w miejscach gdzie pojawiły się pleśnie po składowaniu bali przygotowanych do transportu. Inwestor zdecydował się na naturalny kolor drewna podkreślający strukturę drewna, a także impregnat w 100% naturalny. Olej lniany do drewna spełnia te kryteria i to on właśnie zaimpregnuje budynek. Naturalny impregnat do drewna spowoduje, że będziesz zył w zgodzie z naturą.
Wracając do struktury drewna
co jest rzeczą ciekawą w przypadku domów budowanych przez firmę Rutkowskich… Pozyskane przez nich jodłowe bale są od razu koronowane na place budowy. Dzięki temu, że drewno jest korowane wodą pod bardzo dużym ciśnieniem jego struktura jest idealnie gładka. Co spełnia podstawowe założenia odpowiedniego zabezpieczenia drewna czyli obróbka mechaniczna. Może to być struganie, szlifowanie na gładź, a także korowanie drewna wodą. Korowanie wodą zapewnia idealnie gładką strukturę. Dodatkowo zaolejowane odpowiednim olejem daje naprawdę dużo radości wizualnej, a z powodu użycia w 100% naturalnego impregnatu także nie szkodzi zdrowiu mieszkańców.
Olej lniany HMF24 zabezpiecza wiele domów zbudowanych przez firmę Rutkowscy Domy z bali naturalnych. Nasza współpraca trwa już około 5 lat. W tym czasie dostarczamy Jackowi i Przemkowi Rutkowskim zarówno smoły drzewne do podwalin, środki biobójcze do drewna, a także olej lniany, smoły drzewne i produkty pigmentowane na bazie oleju lnianego.
Dobrej jakości olej lniany bez żadnych domieszek czy to innych olei czy też rozpuszczalników zapewni dobrą i długotrwałą ochronę.
Należy jednak wiedzieć co to jest dom z drewna i jak o niego dbać.
Jeżeli decydujecie się na budowę domu z drewna i zamieszkanie w nim powinniście wiedzieć co robić aby cieszyć się nim jak najdłużej bez zbędnych i kosztownych remontów.
Odpowiednie zabezpieczenie drewna w fazie budowy.
Odpowiednie zabezpieczenie drewna jest o tyle ważne, że do wielu miejsc po zakończeniu budowy po prostu nie będzie dostępu albo będzie on mocno utrudniony. Nie wszyscy fachowcy, którzy wyczuli biznes w budowaniu z drewna wiedzą co to jest drewno i jak je zabezpieczyć.
Czasami słyszę, że dom ma być odebrany, a dalej to już problem klienta. Często także zdarza się, że używane są środki bardzo toksyczne , które mogą zatruć Was mieszkających w tych domach.
Wszystkie elementy niewidoczne z utrudnionym dostępem:
- Podwalina – to bardzo istotny element domu i trudny do napraw czy wymiany. Tu warto zastosować smołę drzewną płynną – Ekotep 148. Absolutnie nie stosować lepików i smół tworzących powierzchnię.
- Łączenia bali i innych elementów drewnianych, a także w przypadku domów szkieletowych cały szkielet i boazerię od strony wewnętrznej należałoby także zabezpieczyć smołą drzewną płynną – Ekotep 148. Ewentualnie co do szalówki od strony wewnętrznej czy samego szkieletu można zastosować tańszy wariant – olej lniany do drewna.
- Więźbę dachową w miejscach łączeń oraz w miejscach styku z innym drewnem polecałbym także zabezpieczyć smołą drzewną płynną – Ekotep 148.
- Gwoździe, śruby i inne elementy montażowe warto także zabezpieczyć Ekotepem 148 lub przynajmniej olejem lnianym. Łatwiej wchodzą w drewno, a co ważniejsze nie reagują tak szybko z garbnikami.
Wydatek na takie zabezpieczenie oszczędzi Wam naprawdę nieraz sporych wydatków w przyszłości bliższej lub dalszej.
Drewno na zewnątrz i wewnątrz:
Tu jest sporo wariantów, które zależą od wielu czynników. Na przykład czy chcecie zmienić kolor drewna, czy kolor ma być naturalnie komponujący się z nim czy też przykryć je mocniej lub słabiej pigmentem, itp.
- Elewacje domów z drewna można zabezpieczać olejem lnianym jak i preparatami na bazie oleju i smół drzewnych: Ekotep, Linotep i Ekolin.
- Wszelkie drewno w środku można zabezpieczać również powyższymi preparatami z wyjątkiem Ekotepów. Posiadają one specyficzny zapach dzięgciu i własnie z tego względu producent nie wskazuje ich jako środków do wnętrz. Mi osobiście ten zapach nie przeszkadza i w związku z tym, że ulatnia się w nie tak długim czasie używam go również w swoich wnętrzach – podłoga i meble z drewna Ekotep 119,
- Podłogi, blaty i wszelkie powierzchnie narażone na ścieralność polecałbym zabezpieczyć olejem z żywicami – Ekolin. Może on być w formie bezbarwnej jak i pigmentowany.
Pielęgnowanie domu z drewna.
Aby wybudowany już i dobrze zabezpieczony dom służył nam lata trzeba kochać i dopieszczać.
Tak jak osobę, którą lubimy czy kochamy obserwujemy jej nastroje, samopoczucie itp. Tak samo musimy postępować z domem.
Drewno zabezpieczone olejem czy też produktami na bazie oleju można zabezpieczać punktowo.
W związku z tym powinniśmy obserwować czy nie pojawiają się jakieś przebarwienia. Jeżeli takowe występują wystarczy pędzelkiem lub ściereczką z olejem lnianym przetrzeć takie miejsca z zakładką wokół.
Dotyczy to zarówno drewna zabezpieczonego samym olejem lnianym do drewna jak i produktów pigmentowanych na bazie oleju do drewna.
Warto jest także umyć dom dwa razy w roku. na wiosnę i jesienią do wysokości przynajmniej półtora metra od ziemi. Polecałbym do tego celu mydło lniane ze względu na jego silne działanie aseptyczne. Także dlatego, że znajdują się w nim drobinki niezmydlonego oleju lnianego, które uzupełniają polimery w drewnie.
Konserwacja drewna zabezpieczanego innymi środkami:
Gdy Wasze drewno było zabezpieczone środkami typu Sadolin, Drewnochron i innymi tego typu. Sprawdźcie czy nie były to środki typu lakiero bejca czy inne tworzące powierzchnię. Najczęściej takie preparaty to barwnik z dodatkiem różnego rodzaju rozpuszczalników.
Aby wzmocnić zabezpieczenie powierzchni drewna i przedłużyć trwałość barwnika zastosujcie olej lniany do drewna.
O ile były to środki powierzchnio twórcze typu lakierobejca i są w nie najgorszym stanie, możecie dodatkowo zabezpieczyć poprzez rozprowadzenie oleju lnianego za pomocą ściereczki lub gąbki.
Jeżeli środki powierzchnio twórcze na Waszym drewnie popękały, zaczęły się łuszczyć, itp. To czeka Was niestety szlifowanie i ponowne nałożenie impregnatu.
Kiedy wystąpi taka sytuacja, a macie świadomość, że w najbliższym czasie (rok lub kilka lat) nie będziecie tego w stanie zrobić to zaolejujcie całość aby nie dopuścić do dalszej korozji drewna i zabezpieczyć istniejącą powłokę.
W razie pytań zapraszam do kontaktu telefonicznego 577-149-841